A tartományi kormányok egészségügyi minisztereinek közös döntése úgy szól, hogy az egész országban megtiltják a füstölést az iskolákban, a kórházakban, a mozikban, színházakban, múzeumokban és a közlekedési eszközökön. Most úgy néz ki, hogy egy-két kivételtől eltekintve lassan, de biztosan tilos lesz cigarettázni a diszkókban, és általában a vendéglátóhelyeken.
Északnyugaton, Schleswig-Holsteinben és Alsó-Szászországban a helyi kormányok - nyilván vendéglős és idegenforgalmi lobbiknak engedve - még azon ügyködnek, hogy kiadhassanak engedélyt egyes vendéglősöknek, bártulajdonosoknak, akik megváltoztatnák üzletük profilját, és azt úgynevezett dohányzó-lokállá alakítanák át.
Hatalmas huzavona előzte meg a mostani kompromisszumot Németországban, amelynek népéről azt tartják külföldön, hogy kifejezetten fegyelmezett, engedelmeskedő nemzet. Valójában a környéken Németországon kívül egyetlen másik olyan ország sincs, ahol ne tudták volna gördülékenyen bevezetni a füstölést-korlátozó intézkedéseket. Itt azonban minden másként működött: tavaly a központi kormány saját hatáskörben döntött ugyan a dohányzás betiltásáról a hivatalokban és más nyilvános helyeken, de nem sokkal később kénytelen volt visszavonulót fújni, mert a tartományi kormányok kikérték maguknak, eleve jogellenesnek minősítették, hogy Berlinből bárki bármit megtilthasson egy másik tartományban élő ember számára.
Az embereknek mintha a nagy többsége cigarettafüggő lenne ebben az országban. Most azonban bekövetkezett az áttörés: Németország csatlakozott Európához - mármint a dohányzás elleni európai fronthoz.
Zentai Péter (Berlin)