Játék az új Windowszal

Bár nem minden PC-tulajdonos a játékok megszállottja, a felhasználók jókora része szívesen üti el idejét valamilyen szórakoztató programmal - ez a Szoftverbázis letöltési statisztikáiból is egyértelműen kiderül. Az is biztos, hogy az új Windows tíz beépített játéka tetszetősebb és némileg és izgalmasabb az XP-énél.

Ennek tükrében ezúttal a Windows Vista játékokkal kapcsolatos képességeit vettük nagyító alá, megpróbáltunk a Microsoft új operációs rendszerén régi és új programokat futtatni, s leteszteltük a szülői felügyelet funkciót is, amely a káros tartalmaktól hivatott megóvni a csemetéket.

A szebb játékokra még várni kell A Windowsra készülő játékok esetében a programozók a legtöbbször úgy írják meg a játékot, hogy az a Microsoft operációs rendszerek részét képező DirectX multimédiás interfészt használja. A DirectX név sokak számára ismerősen csenghet, nem véletlenül: mivel az évek folyamán különböző funkciókkal bővítették ki képességeit, egyes új játékok pedig mindig a legfrissebb kiadását igénylik, ezért sok program telepítése után ezt is telepíteni kell. A Windows XP-re a 9.0-s kiadás a legfrissebb, igaz, ebből is készült vagy hat-hétféle verzió, újabb azonban már nem várható. A Vistába ezzel szemben mára a DirectX 10-est építették be, ez a Microsoft tervei szerint már nem is lesz elérhető a Vistánál régebbi operációs rendszerekhez. Bár túl sok konkrétumot még nem tudni, a szoftvercég azt ígéri, a 10-es verzióhoz korábbinál pazarabb grafikájú játékokat lehet majd megvenni. Ettől némileg eltérően vélekedik John Carmack, a Quake és a Doom sikerjátékok atyja, aki nemrégiben úgy nyilatkozott, a 9-es verzió még jó darabig képes kiszolgálni a fejlesztők igényeit. Az extra látvány azonban csak új, a technológiával kompatibilis videokártyákkal lesz elérhető: az új hardvereket azonban még be sem jelentették a gyártók, a boltokban pedig egyelőre végképp nem lehet találkozni velük.

Az beállítható korhatárok

Kitiltható gyilkolós játékok

Szülők számára lehet hasznos a Vistába épített szülői felügyelet funkció, amellyel többek közt azt is be lehet állítani, hogy a gyerek mikor jogosult használni a gépet, vagy például milyen weboldalakat kereshet fel. Ez nem minden, az új Windowszal az elindítható játékok listáját az ESRB korhatár-besorolása alapján is szűrni lehet: például apuka beállíthatja, hogy a tíz éven felülieknek szánt programot a csemete már ne tudja elindítani. A korlátozó rendszer ennél kifinomultabb szűrési lehetőséget kínál, akár a különböző érzékeny témákat feldolgozó játékok kitiltására is lehetőség van. Ez valószínűleg a liberálisabb felfogású ősöknek lehet praktikus, mert segítségével például megadhatják, hogy tinédzserkorú gyermekük gyilkolászós játékokat ne, de egy-egy fedetlen testrészt (netán teljesen meztelen szereplőket is) felvonultató programot nyugodtan nyüstölhessen kedvére. Összesen több mint harmincfajta tartalmat enged blokkolni a gyerekvédő pajzs, ezek közt a fentiek mellett olyan témák találhatók, mint a dohányzás, a káromkodás, a droghasználat vagy például az italozás. Ezen kívül a legkeményebb szívű szülők akár teljesen megtilthatják a Vistán a gyereknek bármely játék indítását is.

Egy helyre kerülnek a játékok

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

További újítás, hogy a Vista esetében egy helyről - a Games Explorer menüből - lehet elérni az összes, a PC-re telepített játékprogramot - korábban a szoftverek alapból a többi alkalmazással vegyesen települtek. Mindez azonban csak akkor működik, ha maguk a játékok is támogatják: ennek érdekében a Microsoft egy új minősítési rendszert vezetett be , az ezt támogató játékok dobozán a készítők elhelyezhetik a Games for Windows feliratot. A minősítést csak azok a programok kaphatják meg, amelyek stabilan futnak XP-n és Vistán egyaránt, tartalmazzák a szülői felügyelet alkalmazásához szükséges információkat, támogatják a szélesvásznú megjelenítést, és lehet őket irányítani az Xbox 360 játékgép vezeték nélküli irányítójával is - ez ugyanis Bluetoothon keresztül akár PC-vel is működőképes. A Games Explorer emellett pontozási rendszerével azt is segít megállapítani a játékosnak felmérnie gépe teljesítményét: feltünteti, hogy az adott program futtatásához "hány pontos" konfiguráció ajánlott, mi a minimálisan igényelt, s mekkora a számítógépének teljesítménye. Az általunk kipróbált alkalmazás közül egyelőre összesen három program volt képes kiaknázni a Vista új funkcióját: az egyik a már a fent említett logóval kiadott Lego Star Wars II , a másik a Battlefield 2 harci játék, illetve a zombigyilkolós Land of the Dead volt. Tesztjeink során a régebbi programok közül a korlátozás ellenére gond nélkül lehetett futtatni bármilyen erőszakos, vad játékot. Ezeket futtatását csak manuális beállításokkal lehet megakadályozni: elérhető ugyanis egy olyan opció, melyben a szülő kiválaszthatja, a gyermek saját felhasználónevével belépve mely programokat indíthatja el.

Games Explorer: még nem minden kerül ide

Nem minden megy gond nélkül Annak ellenére, hogy rengeteg új játék várható - egyelőre azért a programok zöme XP-n is használható lesz -, a Vistára való áttérés szempontjából sokak számára fontos lehet, használni tudják-e az új operációs rendszerük alatt meglévő kedvenc játékaikat. Azt, hogy az új Windows miként boldogul az XP-re kiadott játékokkal, 40 darab játékkal próbáltuk ki. A tesztprogramokat szándékosan úgy válogattuk össze, hogy legyen köztük nemrég megjelent és többéves darab, ismert kiadó játéka, noname fejlesztők terméke, illetve demó és teljes verzió is. A kipróbált 40 játék közül összesen 6 darab játékot - azaz a programok 15 százalékát - nem tudtuk sehogy sem működésre bírni Vistán, még a beépített, XP-t emuláló funkcióval sem. Mindenesetre meglepetést okozott, hogy míg számos, több éve kiadott játék gond nélkül, első kattintásra futott az új Windowson, addig volt olyan tavalyi játék is (a Need for Speed Carbon , vagy a Second Life életszimulátor), amellyel nem jártunk sikerrel - persze az új programokhoz valószínűleg kiadnak majd olyan javításokat, amelyek az inkompatibilitási gondokat orvosolni fogják. A teszteléshez használt játékokat a cikk alján található táblázatban foglaltuk össze. Milyen a sebesség? Noha a cikk elején említett DirectX 10-es platformra optimalizált hardverek és szoftverek még nem kaphatók, egy egyszerű tesztet végeztünk a 3DMark 06 tesztprogrammal ugyanazon a PC-n, XP-n és Vistán is. Tesztkonfigurációnk egy 3 gigahertzes, kétmagos Pentium D processzorral, 2 gigabájt memóriával, és egy ATI Radeon X1600-as videokártyával felszerelt PC volt (a Vistának annyi előnye volt, hogy egy gyorsabb, Serial-ATA merevlemezről indítottuk). Első mérésünk során a Windows Vista Aero nevű új grafikus felületének minden lehetséges extráját bekapcsoltuk, még az extraként letölthető, DreamScene névre hallgató mozgóképes hátteret is, így az alapteszt 2490-as értéket produkált. A grafikus extrákat kikapcsolva a pont 2486-ra csökkent, s a különbség többszöri próbálkozás után is ugyanígy fennmaradt. XP-n 2535 ponttal jutalmazta gépünket a 3DMark, tehát a régi Windowson egyelőre kicsivel jobb teljesítményt lehet elérni a játékokkal.

Beállítható, mit láthat a gyerek

A játékfüggők még várjanak A kocajátékosok számára a fenti eredmények valószínűleg nem sokat jelentenek, a játékmániás felhasználók azonban egyelőre jobban teszik, ha várnak a Vistára váltással. A szebb játékok, még izmosabb grafikus hardverek még nem jelentek meg a boltokban, a programok futnak XP-n is, ráadásul még kicsit jobban is, Vistán viszont fennáll a lehetősége annak, hogy a régi kedvenc program el sem fog indulni. Értékeljük viszont az új Windows korrekt játékkezelő modulját, már csak azt kell bevárni, hogy a játékok támogassák is. Az erőszakos PC-s játékok esetleges hatásaitól tartó szülők körében pedig biztosan sikert arat majd a felügyeleti funkció, csak aztán ne a gyerektől kérjenek segítséget a beállításhoz!

Ezekkel a játékokkal teszteltünk

A játék címe

Működés Vista alatt

Megjegyzés

Cobra 11 Nitro

ok

German Street Racing

ok

Land of the Dead

ok

Steel Fury

ok

Wing Commander Saga

ok

némi állítgatás után

Xpand Rally

ok

grafikai gondok

Second Life

nem

FlatOut 2

ok

Alpine Ski Racing 2007

ok

Baghdad Central: Desert Gunner

ok

XP-emulációval

Splinter Cell: Double Agent

ok

Tomb Raider: Legend

ok

Quake 4 demó

nem

Call of Duty 2

ok

Ghost Recon: Advanced Warfighter

ok

Trackmania Nations

nem

FIFA 2006

ok

Railroad Tycoon 3

ok

Civilization IV

ok

Bloodrayne 2

ok

Lego Star Wars

ok

Lego Star Wars II

ok

Battlefield 2

ok

Medal of Honor: Pacific Assault

ok

Doom 3

ok

Knight Rider 2

ok

Need for Speed Carbon

nem

Richard Burns Rally

ok

Colin MacRae Rally 2005

ok

Demolition Derby

nem

kilép indítás után

Tony Hawk Pro Skater 2

ok

Sega Rally 2

ok

Counter-Strike 2D

ok

Toblo

ok

FDNY Firefighter: American Hero

ok

Hitman 3: Contracts

ok

Mortyr II: For Ever

ok

Railroad Tycoon Deluxe

ok

Rosszcsontok - Az indiánok kincse

nem

indítás után megáll

[origo]

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.