"Ez a kutatás azt bizonyította, hogy az alvás közben tapasztalt dolgok befolyásolhatják a későbbi, éber tetteinket" - mondta Anat Arzi, az izraeli Weizmann Institute of Science kutatója, aki az eredményeit a Society of Neuroscience éves gyűlésén ismertette. Az elmúlt időszakban több tudományos kutatás is foglalkozott azzal, hogy alvás közben új asszociációkat tanulhatunk meg, majd ébredés után ezeket képesek vagyunk előhívni.
A kutatásban 76 felnőtt vett részt, akik dohányoztak , de le kívántak szokni. Az alváslaborban töltött éjszaka során dohány illatának, illetve romlott hal és záptojás szagának tették ki őket vagy a felületes alvás, vagy a REM alvás szakaszában. A kísérletben részt vevők nem ébredtek fel a szagokra. A kísérletet úgy is megismételték, hogy a résztvevők ébren voltak.
A kísérleti alanyok emellett naplót vezettek arról, hogy hány cigarettát szívtak el a kísérlet előtti, illetve utáni 7 napban. A kutatók azért ezt a módszert választották, mert azok az agyi területek, melyek az addiktív viselkedés során aktiválódnak, szoros kapcsolatban állnak a szaglásért felelős területekkel.
"Az eredmények azt mutatják, hogy ez a módszer nagyon hasznos lehet, hogy motiváljon és támogasson olyan embereket, akik egyébként nem gondolkodtak a leszokáson" - mondta Marina Picciotto, a Yale University kutatója. "Ez a kutatás a dohányosokra koncentrált, de nem kizárt, hogy egyéb függőségek kezelésére is lehet használni."
A szakemberek szerint mindenképpen további vizsgálatokra van szükség például annak megállapításához, hogy mennyire tartós eredményekhez vezethet ez a módszer.