Kiderült, mennyire halálos az alkohol

Világszerte minden húsz halálesetből legalább egy hátterében az alkoholfogyasztás húzódik meg - derült ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legújabb jelentéséből. Az áldozatok több mint háromnegyede férfi.

Tévhit csupán vagy az alkohol valóban elpusztítja az agysejteket? Részletek itt.

Pontosabban kifejezve évről évre 3 millió ember - és közte 2,3 millió férfi - haláláért okolhatók az alkoholfogyasztás okozta ártalmak, ami az összes haláleset 5,3 százalékának felel meg. Az adatok szerint az esetek harmadában valamilyen sérülés válik végzetessé, beleértve a részeg sofőrök okozta közlekedési baleseteket, a verekedéseket és az öngyilkosságokat . További 21 százalék emésztési zavarokhoz, 19 százalék szív- és érrendszeri betegségekhez köthető, a fennmaradó részt pedig fertőzések, daganatos megbetegedések, mentális zavarok és egyéb egészségügyi problémák adják. Összességében az alkohol tehető felelőssé a globálisan előforduló összes sérülés és megbetegedés 5,1 százalékáért.

Évente mintegy 3 millió ember halálát okozza az alkohol a világon
Évente mintegy 3 millió ember halálát okozza az alkohol a világon

A négyévente megjelenő jelentés rávilágít, hogy az alkohol továbbra is komoly kihívások elé állítja az emberi társadalmat, illetve a WHO megfogalmazása szerint az ehhez köthető halálesetek száma "elfogadhatatlanul magas", különösen Európában és Amerikában. "Túl sok érintett, illetve velük együtt túl sok család és közösség szenved az alkohol káros hatásaitól, kezdve az erőszaktól a sérüléseken át a mentális problémákig és más betegségekig, mint például a rák vagy a stroke" - hangsúlyozta dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, a szervezet vezérigazgatója. Ugyancsak vészjósló, hogy a leginkább veszélyeztetett korosztálynak a 20 és 39 év közöttiek számítanak: ebben a fiatal generációban a szeszes italok miatti halálesetek aránya eléri a 13,5 százalékot az összes elhalálozáshoz viszonyítva.

Napi 3 deciliter bor fejenként

Felmérések szerint ma mintegy 2,3 milliárdan fogyasztanak alkoholt a Földön. Legnagyobb arányban az európai lakosság érintett, habár érdemes megemlíteni, hogy az egy főre eső alkoholfogyasztás több mint 10 százalékkal csökkent 2010 óta a kontinensen. A legtöbb alkoholhoz köthető megbetegedés és sérülés ezzel együtt Afrikában fordul elő. A jelentés külön kiemeli, hogy a szocioökonómóiai státusz igen meghatározó abból a szempontból, hogy adott mennyiségű alkohol milyen mértékű gondot okoz a fogyasztók körében: egyszerűbben mondva, ugyanolyan mértékű fogyasztás mellett a szegények és családjaik jóval több ártalommal szembesülnek, mint a gazdagabbak.

A globális napi átlagfogyasztás egyébként 33 gramm tiszta alkohol, ami körülbelül 3 deciliter bornak, 7,5 deciliter sörnek vagy 8 centiliter röviditalnak felel meg. A WHO szerint az alkohol okozta ártalmak ellen számos költséghatékony módszerrel tehetnének a világ államai, beleértve az e körbe tartozó termékeket sújtó adók emelését, az alkoholhirdetések beszüntetését vagy visszaszorítását, illetve az alkoholhoz való fizikai hozzáférhetőség csökkentését.

Forrás: independent.co.uk

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Többnyire derült, napos idő várható, inkább csak kevés fátyolfelhő lehet a déli országrészben az égen. Északkeleten, illetve eleinte a délnyugati határnál viszont borult, párás, ködös idő valószínű, ezeken a tájakon csak lassan, fokozatosan javulnak a látási viszonyok. Északkeleten egészen délutánig borongós, felhős maradhat az ég. Csapadék nem várható, legfeljebb a ködös részeken fordulhat elő szitálás. Estétől ismét nagy területen képződik köd, illetve rétegfelhőzet. A délnyugati, nyugati irányú szél többnyire gyenge vagy mérsékelt marad. A hőmérséklet kora délután általában 15 és 20 fok között alakul, de a tartósabban ködös, borult északkeleti tájakon ennél néhány fokkal hűvösebb is lehet. Késő este 6 és 13 fok közötti értékek valószínűek. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra