Nehézségeik felén már túl vannak, akik csatlakoztak a Száraz November nevű kezdeményezéshez. Persze, éppen az a kérdés, hogy a vállalás kinek jelent nehézséget - a kezdeményezés célja ugyanis, hogy mindenki próbára tehesse magát: az év egy meghatározott hónapjában hogyan viseli szervezete és életmódja a teljes alkoholmegvonást? Az anonim alkoholista csoportokkal (röviden AA-csoportokat) dolgozó Leventével beszélgettünk a kampányról.
Alkoholistáknak is segíthet?
"Megiszunk egy sört?" - hangzik el a kérdés, ha egy rég nem látott ismerőssel találkozót beszélnénk meg, mintha maga az alkoholfogyasztás lenne ilyenkor az elsődleges cél. A szociális ivás olyannyira része a mindennapoknak, hogy egy alkoholt elutasító ember úgy érezheti, kiszorul a társaságból. Ez nem tipikusan magyar jelenség, de nálunk különösen nagy problémát jelent, Magyarországon ugyanis 800 ezer és egymillió közé teszik az alkoholisták számát, de ennél is többen vannak, akiknek az alkohol befolyásolja a mindennapjait. A Száraz November elsősorban utóbbiaknak szól, akik egyfajta önvizsgálatot tarthatnak, és kideríthetik, hogy mennyire változtatná meg életüket, ha viszonylag belátható időn belül felhagynának az ivással.
"A Száraz November elsősorban nem az alkoholistának szól, hanem a kockázati ivóknak. Ők keveset, de rendszeresen isznak, mégis lehet, hogy problémát jelenthet nekik néhány hét is az ital nélkül. A kérdés, hogy mennyire ivódott be életükbe az alkohol" - mondta el a HáziPatika.com kérdésére Levente. Az AA-csoportok megbízott szolgálattevőjeként dolgozó férfi szerint ugyanakkor a magukat alkoholistának tartó embereken is segíthet, ha csatlakoznak a kezdeményezéshez. "Abbahagyni csak egyik napról a másikra lehet az italozást, fokozatosan, határidők kitűzéséhez igazodva nem szabadulhat az ital rabságából az alkoholista. Aki azonban egyszer függő volt, sajnos egész életére az marad, így nekik az egész hátralevő életüket szárazon kell tartani" - tette hozzá.
Életveszélyes lehet a hirtelen alkoholmegvonás
Egy súlyos alkoholista esetében a hirtelen leállás azonban életveszélyes állapotot eredményezhet, a megvonási tünetek a delirium tremens nevű zavart eredményezhetik. A megvonási tünetek rendszerint 12-48 órával a fogyasztás abbahagyása vagy jelentős csökkentése után kezdődnek, a delíriumokra jellemző tünetcsoport többnyire 3-8 nappal az ivás abbahagyását követően lép fel. Jellemzően erős kézremegés, izzadás, szorongásos panaszok jelentkeznek először, melyeket hallucinációk és érzékcsalódások követnek. Ha a beteg időben orvoshoz kerül, a gyógyulásra jó esély van, a tüneteket "lábon kihordani" azonban életveszélyes - a delírium tremens mindenképpen kórházi kezelést (gyakran intenzív ellátást) igényel. Ezért fontos, hogy a rendszeresen nagyobb mennyiségű alkoholt fogyasztók konzultáljanak egy orvossal, mielőtt teljesen leállnának az ivással!