Egy friss tanulmány szerint a férfiak semmivel sem jobbak a dohányzásról való leszokásban, mint a nők. Az eredmény ellentmond annak az általános nézetnek, mely szerint a nők nehezebben tudnak lemondani a káros szenvedélyről, mint a férfiak. E szemlélet alapjául a dohányzásról való leszokást segítő eszközök klinikai kísérletei szolgálnak, amelyek azt mutatják, hogy a férfiak körében magasabb a leszokás aránya, mint a nők esetében. Egy ilyen nemek közötti különbség fontos lenne a dohányzás visszaszorítását célzó stratégiák tekintetében - állítja a kutatást vezető Martin Jarvis, a University College London munkatársa.
A legfrissebb számában megjelent tanulmányhoz több mint 102 ezer dohányos adatait vizsgálták, amelyek 2006-2007-es amerikai, kanadai és brit felmérésekből származnak. Az elemzés hasonló és következetes mintákat tárt fel mindhárom országban.
Ötvenéves életkor előtt a nők nagyobb valószínűséggel tudnak leszokni, mint a férfiak. Ez különösen a 20-as, 30-as éveikben járó dohányosokra igaz. A 60 éven felüli dohányosok között a férfiak nagyobb valószínűséggel szoknak le, mint a nők, ez azonban talán a dohányzás okozta halálozás magasabb arányával magyarázható az idősebb férfiak körében. Amikor a leszokás arányából levonták az elektromos cigarettára váltókat, és beszámították azokat, akik több mint egy éve szoktak le, a leszokás aránya az Egyesült Államokban nők esetében 50, férfiak esetében pedig 47 százalék volt, Kanadában a nők esetében 46, a férfiak esetében pedig 43 százalék.
"Kutatásunk meggyőző bizonyítékkal szolgál arra, hogy a férfiak általánosságban nem szoknak le nagyobb arányban, mint a nők. A nők nehezebb leszokásának mítosza különösen azoknak a nőknek tesz rosszat, akik elhiszik" - összegezte Jarvis.