A University of Texas pszichológusai friss tanulmányukban, amely a Psychosomatic Medicine folyóiratban jelent meg, 20 és 33 százalék közé teszik a dohányosok arányát, akik nagyon érzékenyek a szorongásra, vagy a szorongástól való félelemre, és az olyan kapcsolódó érzésekre, reakciókra, mint a heves szívdobogás, a verejtékezés vagy a szédülés . Ráadásul úgy érzik, a dohányfüst segít, hogy megbirkózzanak a stresszel, ez pedig megnehezíti a szokás feladását.
„A szorongásos és a depresszív tünetek a legelterjedtebb rendellenes pszichiátriai állapotok közé tartoznak, amelyek ráadásul feltűnően erősen társulnak a dohányzáshoz” – mondta Jasper Smits pszichológia professzor, a tanulmány vezető szerzője. Szerinte azok, akik a nikotinelvonás miatt hajlamosabbak szorongani, azt erős előrejelzésnek tekinthetik a leszokás sikertelenségére, az újabb és újabb visszaesésre.
A kutatás résztvevői körét rendszeres (napi) dohányosok alkották. Mindannyiuknak megvizsgálták a szorongásérzékenységét, majd két részre osztották a résztvevőket. Az egyik csapat (72 ember) 15 hétig heti háromszor edzésre járt, a csoport másik fele (64 ember) pedig wellness oktatásra. Mindannyian részt vettek kognitív viselkedésterápián és kaphattak nikotinpótló tapaszt.
Az edzések 25 percig tartottak, ahol erős munka folyt, s az idő 77-88 százalékában maximális pulzusszámot értek el. A wellness-foglalkozásokon az egészséges életmódról szóló viták folytak, és megbeszélték a heti wellness célokat.
A dohányzástól való tartózkodást, absztinenciát önbevallás és nyálminták alapján értékelték. A kezelés végére az edzéseken résztvevők 26 százaléka, a wellness üléseken résztvevőknek pedig 12 százaléka őrizkedett végig a dohányzástól . Hat hónap után a testedzők 23 százaléka, és a wellnessről diskurálók 10 százaléka még mindig őrizte az absztinenciát.
Forrás: Science Daily