Leszokás után meggyógyítja magát a tüdő

A tüdőnk egy "varázslatos" képességét fedezték fel kutatók: képes a dohányzás által okozott károkat "kijavítani", de csak azután, hogy leszoktunk.

A világon minden 4. másodpercben meghal valaki egy dohányzással összefüggően kialakult betegségben (ez évente közel 8 millió haláleset), míg éves szinten a passzív dohányzás további egymillió ember haláláért felelős. Hazánkban a 18 év felettiek 28 százaléka hódol ennek a káros szenvedélynek, ami a KSH adatai szerint közel 2 millió embert jelent. A magyarországi halálozási adatok szerint, évente egy kisvárosnyi, azaz közel 30 ezer ember veszíti életét a dohányzás miatt kialakult betegségekben.

leszokás, dohányzás
A tüdőnk gyógyulással hálálja meg, ha letesszük a cigit. Fotó: iStock

40 év füstölés után is megújulhat

Sokáig úgy gondolták, hogy a tüdőrákhoz vezető szöveti elváltozások tartósak, és akkor is megmaradnak, miután valaki leszokott a cigarettáról. Kutatók azonban meglepő dologra jöttek rá: ha néhány sejt túléli a károsodást, képes helyrehozni a tüdőt. Ráadásul ezt a folyamatot olyan betegeknél is megfigyelték, akik 40 évig napi egy dobozzal szívtak, mielőtt végleg letették a cigit - minderről a Nature című tudományos folyóiratban jelent meg tanulmány, melyet a BBC szemlézett. Mint írják, a dohányfüstben lévő több ezernyi különböző kemikália képes a tüdősejtek DNS-ét megváltoztatni, mutálni, így alakítva át azokat egészségesből rákos sejtekké.

Letenné a cigit? Íme néhány jó tipp a leszokás első napjaihoz.

A tanulmány azonban kimutatta, hogy mindez egy igen széles skálán történő folyamat, ami akár 10 ezer különböző genetikai elváltozást is jelenthet, ráadásul a dohányosok légzőrendszeréből vett minták alapján megállapították, hogy a bagósok majd minden sejtjét érintik ezek az elváltozások. "Úgy kell ezekre gondolni, mint apró időzített bombákra, amik arra várnak, hogy a következő »ütés« hatására rákos sejtekké alakuljanak" - magyarázta dr. Kate Gowers, az UCL egyik kutatója.

"Nem számítottunk erre"

Nem minden sejtet érint azonban a káros hatás . Azt még ugyan nem sikerült kideríteniük a kutatóknak, hogy hogyan, de úgy tűnik, hogy létezik egy "atombunker" biztonságú hely, ahol a sejtek képesek az egészséges túlélésre. Amikor pedig valaki abbahagyja a dohányzást, ezek a biztonságban és épen maradt sejtek növekedésnek és szaporodásnak indulnak, majd elkezdik kiváltani a károsodott társaikat a tüdőben. A kutatók legnagyobb meglepetésére az ex-dohányosok tüdejének akár 40 százaléka is képes volt így megújulni, s ezek a részek úgy néztek ki, mint az olyan emberek tüdeje, akik sosem gyújtottak még rá.

Erre a felfedezésre abszolút nem számítottunk - mondta Dr. Peter Campbell, a Sanger Intézet munkatársa a BBC-nek.

Leszokásra ösztönöz

A kutatók előtt áll még, hogy rájöjjenek, a tüdő pontosan mekkora része képes a megújulásra. A mostani tanulmány ugyanis csak a légzőrendszer főbb részeire fókuszált, míg például az oxigéncserében fontos szerepet játszó tüdő-léghólyagocskák ezúttal kimaradtak a megfigyelésből. A BBC beszámolója szerint az Egyesült Királyságban évente mintegy 47 000 tüdőrákos eset fordul elő, melyek majd háromnegyedét a dohányzás okozza. Korábbi tanulmányok már kimutatták, hogy a tüdőrák kockázata a leszokást követő naptól kezdve fokozatosan csökken. Ennek okaként azonban eddig csak a további károsodás elkerülését jelölték meg. Dr. Rachel Orritt szerint azonban az új eredmények motiválóak lehetnek, hiszen nemcsak a további károsodástól óvhatják meg magukat azok, akik leteszik a cigit, de lehetőséget adnak tüdejüknek a regenerálódásra is.

Forrás: BBC

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Az éjszaka képződött köd, illetve rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legtovább az északkeleti határnál marad meg. Másutt fátyolfelhős idő várható, de észak felől csökken annak is a mennyisége. Legfeljebb ködszitálás fordulhat elő a ködös területeken. A délnyugati, nyugati szél időnként megélénkül. A hőmérséklet kora délután 13 és 20, késő este 6 és 13 fok között alakul. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra