Jellemzően mindig ugyanazok az agyi területek aktiválódnak az emberekben, amikor a dohányzás káros hatásaira figyelmeztető üzeneteket hallanak vagy olvasnak. A legújabb kutatások szerint később így nagyobb eséllyel szoknak le káros szenvedélyükről.
A kutatáshoz Dr. Chua és kollegái 91 önkéntest kértek fel: mindegyiküknek személyre szabott dohányzásellenes üzeneteket dolgoztak ki, majd mágneses rezonancia vizsgálattal megfigyelték, miként reagálnak az egyéni és a nem személyre szabott üzenetekre.
Chua és kollegái feltételezték, hogy az egyén személyes értékelésében részt vevő agyi régiók aktívabban fognak működni, ha személyre szabott leszokási üzeneteket kapnak, ez pedig növelheti a leszokás hatékonyságát. A kutatóknak igazuk volt, hiszen a dorsomediális prefrontális kéreg aktivitásának köszönhetően ezek a dohányosok négy hónapon belül sokkal nagyobb eséllyel szoktak le káros szenvedélyükről, mint azok, akik nem kaptak személyre szabott üzeneteket.
"Ha a gyorséttermi és cigarettareklámokban képesek alkalmazni ezt a módszert, akkor miért ne tehetnénk meg mi is ugyanezt az egészséges életre és a leszokásra ösztönző üzeneteinkben? Összehasonlításképpen, az általános leszoktató programok általában 15-30 százalékos hatásfokkal működnek, míg nálunk a leszokási arány 50 százalékos volt, ez pedig igazán figyelemreméltó eredmény" - nyilatkozta Dr. Chua.
Animáció: HáziPatika.com