Ki ne emlékezne a „Megáll az idő” című film legendás jelenetére , amikor egy házibuliban előkerül egy palack kábítószernek hitt Coca-Cola. Most igazi drogos veszély söpör végig az Egyesült Államokon.
Bár gyakran szinonimaként lehet találkozni a két szóval, a fentanil valójában nem ópiát, hanem opioid. Ópiátoknak csak a természetes ópiumszármazékokat, például a morfint vagy a kodeint hívják. Az opioidok tágabb kategória, ebbe az ópiátok mellett az azokból készült félszintetikus anyagok (például a heroin) és a hasonló hatásmechanizmusú szintetikus vegyületek (például a fentanil) is beletartoznak.
Prince még április végén halt meg, de csak június elején erősítette meg a rendőrség az orvosszakértői vizsgálat alapján, hogy a halálát gyógyszer-túladagolás , ezen belül is fentaniltartalmú fájdalomcsillapító okozta. A fentanil egy szintetikus opioid, amely ötvenszer erősebb, mint a vele rokon heroin.
A halottkém jelentése szerint Prince véletlenül vett be túl sok gyógyszert. Azt lehetett tudni róla, hogy kábítószerekkel nem élt, de állítólag komoly csípő- és térdfájdalmakkal küzdött, erre kaphatott fájdalomcsillapítót az orvosaitól. Ennek hatására viszont súlyos gyógyszerfüggőség alakulhatott ki nála. A halála előtti napon hívtak hozzá egy opioidfüggőségre specializálódott kaliforniai orvost is, de ő már nem ért oda időben. Az amerikai hatóságok korábban azt is közölték, hogy sok vényre kapható fájdalomcsillapító volt nála, mielőtt meghalt. Egy rendőrségi dokumentumból az is kiderült, hogy egy másik orvos egy nappal a halála előtt írt fel neki gyógyszert.
2014-ben majdnem 19 ezren haltak meg opioidos fájdalomcsillapítók miatt Amerikában, ez az összes, 47 ezer túladagolásos haláleset 40 százaléka, ami közel ötszörös növekedés tizenöt év alatt, és majdnem kétszer annyi, mint ahány áldozatot a heroin követelt.
És ezek még csak a halálesetek. Egy felmérés szerint tízből négy amerikai ismer fájdalomcsillapító-függőt, minden ötödik embernek családtagja az érintett. A gyógyszerfüggők pedig negyvenszer nagyobb eséllyel állnak rá a heroinra is.
Ugyan a gyógyszergyárak jól jártak e termékek felfutásával, de a felelősség valójában a döntéshozókat és bizonyos civil szervezeteket illeti, amelyek rosszul kezeltek egy valóban égető problémát. A civilek el akarták érni, hogy mindenki megkaphassa a fájdalomcsillapítást, aki rászorul. Ezt a problémát az egészségügy a fájdalomcsillapítók gyakoribb használatával orvosolta. Az ibuprofén a belső vérzések túlbecsült kockázata miatt nem volt népszerű, így az opioidokra cserélték őket. Úgy vélték, hogy nem kell komolyan félni esetükben a függőség kialakulásától. Tévedtek, s a szellem kiszabadult a palackból.
A legális opioidok használata a kilencvenes években megháromszorozódott, miközben négyszer annyi túladagolásos halálesetet jegyeztek fel, mint korábban. Azóta a világ népességének mindössze 5 százalékát kitevő amerikaiak pedig a globális legális opoidfogyasztás 80 százalékáért felelősek.
A gyógyszerhasználat önmagában elfogadott, szemben például a heroinfogyasztással. A jelenlegi helyzet elmossa a határt az egészségügyi okból és a függőség miatt bevett gyógyszer között, nehezebb észrevenni, és beismerni is a függőséget. A gyógyszereknél ráadásul nem rekreációról van szó, hanem gyógykezelésről, ezért maga az egészségügy legitimálja a használatot. Az ilyen erős szerek túlhasználata intézményesíti a függőséget.
Prince arcot adhat ennek a problémának, ami segíthet abban, hogy többen szánják rá magukat a függőségük kezeltetésére, amit ugyanakkor nehezít az is, hogy sokkal könnyebb opioid gyógyszerhez jutni, mint a függőségen segítő kezeléshez.
Amerika lassan szembenéz a problémával, s a kongresszus májusban elfogadott egy átfogó törvényjavaslatot, amely kifejezetten az opioidfüggőséget hivatott megoldani és visszaszorítani a fájdalomcsillapítók tömeges felírását – közli az Index.hu. Hogy milyen eredménnyel azt majd az idő eldönti.
Forrás: Index.hu