A Journal of Studies on Alcohol and Drugs szaklapban megjelent kutatás során 113 amerikai egyetemi hallgatót kértek fel arra, hogy nyolc hétig vezessenek naplót alkoholfogyasztási és dohányzási szokásaikról , valamint a tapasztalt másnaposság tüneteiről.
Kiderült, hogy amikor nagy mennyiségű alkoholt fogyasztottak (egy óra alatt körülbelül hat doboz sört), súlyosabb másnaposságot tapasztaltak azok, akik dohányoztak is. A szakértők azt remélik, hogy a kutatás eredménye a leszokásra ösztönözheti a dohányosokat a közeledő ünnepek alatt.
A függőségek ellen küzdő Action on Addiction szervezet szóvivője az alkohol és a dohányzás kölcsönhatásának összetettsége miatt további kutatásokat sürget a témában. "Minden bizonyíték alapú kutatást örömmel fogadunk az olyan területeken, amelyek a megelőző kampányok kidolgozását segítik, különösen a fiatalemberek számára, akik előszeretettel kísérleteznek az alkohollal, kábítószerekkel és a cigarettával" - nyilatkozta a szóvivő.
A kísérlet során a véralkoholszint mérésével kontrollálták a nemek közötti különbséget, mert ez a testsúlyt és az alkoholfogyasztás időtartamát is számításba vette. Az eredmények elemzéséből az derült ki, hogy a dohányzás 110 mg/dl véralkoholszint érték felett, vagyis legalább hat doboz sör egy órán belüli elfogyasztása esetén fokozta a másnaposság valószínűségét illetve súlyosságát. Ennek oka nem teljesen világos, de a kutatók úgy vélik, a nikotin idegrendszerre gyakorolt farmakológiai hatásaival állhat összefüggésben.