Meddig marad az alkohol a szervezetben?

Az alkoholfogyasztásnak mind rövid, mind hosszú távon jelentős egészségügyi kockázatai vannak. De vajon mennyi időbe telik szervezetünknek, hogy megszabaduljon az italozás során bevitt alkoholtól?

Magyarországon a felnőtt lakosság negyede fogyaszt rendszeresen alkoholt .

A túlzásba vitt alkoholfogyasztás nem csupán függőséghez vezethet, de az amerikai járványügyi hivatal (CDC) honlapja szerint krónikus betegségek kialakulásának kockázatát is fokozza - írta meg a menshealth.com . E körbe tartozik a magas vérnyomás és egyéb szív-érrendszeri kórképek, a stroke, daganatos megbetegedések, májpanaszok, illetve olyan mentális betegségek, mint a depresszió és a szorongás.

Az elfogyasztott alkohol lebontásának oroszlánrészét a máj végzi szervezetünkben
Az elfogyasztott alkohol lebontásának oroszlánrészét a máj végzi szervezetünkben. Fotó: Getty Images

Tévhit, hogy szervezetünk másképp bánna a különféle alkoholos italokkal. Májunk nem tud megkülönböztetni egy pohár bort egy koktéltól, csupán az alkoholt dolgozza fel. Minél magasabb viszont az adott ital alkoholtartalma, a májnak annál keményebben kell dolgoznia. Az elfogyasztott alkohol feldolgozásának oroszlánrészét ugyanis a máj végzi, míg egy egészen kis részét mellékhatások nélkül megemésztjük. Az alkohol feldolgozásának folyamata a gyomorban kezdődik, ahol különféle enzimek kezdik meg a lebontását. Az alkohol nagy része ezután a vékonybélből felszívódik a véráramba, amelynek közvetítésével eljut el, ahol a lebontási folyamat körülbelül 90 százaléka zajlik.

A máj az alkoholt acetaldehiddé alakítja. Ez a vegyület felelős a másnaposság olyan tüneteiért, mint a fejfájás, a hányinger vagy éppen a szívritmuszavarok . Általánosságban véve egy ital (egy pohár bor vagy öt centiliter rövidital) körülbelül egy órával az elfogyasztása után kerül a véráramba. Ahhoz, hogy egy adag alkohol teljesen kiürüljön a szervezetből, körülbelül egy teljes napra van szükség. Ugyanakkor az alkoholfogyasztás, illetve a másnaposság fizikai tünetei általában hamarabb enyhülnek.

Dr. Suneet Singh sürgősségi orvos szerint több tényező is szerepet játszik abban, hogy a szervezet pontosan milyen gyorsan szabadul meg az alkoholtól. Ez függ attól, hogy milyen gyakran és mennyit iszik az érintett, ahogy a genetikai adottságai is közrejátszanak. Abban, hogy az alkohol mennyi ideig mutatható ki a szervezetben, szintén szerepet játszik a genetika, a lebontásban részt vevő enzimek szintje, az elfogyasztott alkohol mennyisége, az életkor, a testtömeg, illetve az általános egészségi állapot is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon többnyire zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra