Ezek az új termékek azonban egyelőre ismeretlen egészségügyi és függőségi hatással járhatnak, eltérő nikotintartalommal és beviteli aránnyal rendelkezhetnek, továbbá vonzók lehetnek a nemdohányzók és a fiatalok számára is. Az elektromos cigarettát Kanadában és Ausztráliában már betiltották az egészségügyi hatóságok.
Most amerikai, ausztrál, brit és kanadai kutatók vizsgálták az e-cigarettával kapcsolatos tudatosságot, az eszköz használatát, és az aktív illetve volt dohányosok felfogását ezzel kapcsolatban. Az American Journal of Preventive Medicine szaklapban megjelenő kutatás vezetője, Richard J. O'Connor, a buffalói Roswell Park Rákkutató Központ munkatársa elmondta, első alkalommal vizsgálták az e-cigaretta használatát nemzetközi mintákban. Korábban egyetlen tanulmány sem vizsgálta a felhasználást olyan piacokon, ahol az eszköz névlegesen be van tiltva.
A kutatás alapjául a 2010 júliusa és 2011 júniusa között készített International Tobacco Control (ITC) Four-Country Survey felmérés adatai szolgáltak, melynek keretében négy országban közel 6000 ember adott választ telefonon vagy interneten a kutatók kérdéseire. Az e-cigarettával kapcsolatos tudatosság átlagosan megközelítette a 47 százalékot, de mértéke az Egyesült Államokban mért 73 százalék és az e-cigit betiltó Ausztráliában mért 20 százalék között ingadozott. A tudatosság a fiatalabb (18-24 év közötti), magasabb jövedelmű emberek körében volt magasabb. Azok közül, akik ismerik, 16 százalék próbálta ki az eszközt. A válaszadók valamivel több mint 70 százaléka állította, hogy az e-cigaretta kevésbé káros, mint a hagyományos cigaretta.
A hátrányaival kapcsolatban az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban volt nagyobb a tudatosság. A felhasználók közé a nem rendszeres dohányosok és a napi legalább egy dobozzal szívó dohányosok tartoztak. Közel 80 százalék számolt be arról, hogy azért használja az e-cigarettát, mert állítólag a hagyományos cigarettánál kevésbé káros. Hetvenöt százalék azt állította, hogy azért használja az eszközt, hogy csökkentse az általuk elszívott cigaretták mennyiségét. Nyolcvanöt százalék pedig arról számolt be, hogy az e-cigarettát a dohányzásról való leszokás elősegítésére használja.
Dr. O'Connor az eredmények alapján úgy véli, hogy az eszköz piacának növekedésével együtt valószínűleg a tudatosság, a kipróbálás és a használat is terjedni fog. Ha a hatóságoknak hiteles, független, jól kontrollált kutatásokkal bizonyítanák, hogy az e-cigaretta valóban csökkenti a dohányosok számát , és nem vonz több embert a nemdohányzók körében, akkor a nettó közegészségügyi hatás valószínűleg pozitív lenne.