Napi egy órára korlátozná fiatalkorú felhasználóinak a képernyőidőt a TikTok – adta hírül a cég szerdán meghozott döntését a CNN. Ez a cég eddigi legkomolyabb lépése, ami leszoktathatja felhasználóit az állandó görgetésről, és egy bizonyos mértékű digitális detoxikációt is biztosít.
Ijesztően sokat tiktokoznak a fiatalok
A TikTok világszerte az egyik legnépszerűbb videómegosztó oldal a fiatalok körében. Az alkalmazást rengeteg tizenéves használja egészségtelen mértékben, akár napi 8-10 órát. Az új funkció, ami a cikk szerint a következő hetekben fog élesedni, ennek kíván gátat szabni. Eszerint a fiatalok naponta csak 60 percig használhatják majd az alkalmazást, ezután az applikáció lezár, és egy kódot kér majd. Persze ezt a kódot is fel tudják majd oldani, így elvileg növelhető a napi egyórás limit. A cél inkább az, hogy a felhasználókat ilyen módon is figyelmeztessék: túl sok időt töltenek az applikáció böngészésével, ami károsan hat az egészségükre.
A cég szerint az új funkció erősítheti a fiatalkorú felhasználóik digitális jólétét, a képernyőidő korlátozása pedig a mentális egészségükre is pozitív hatással lehet majd. Egy hamarosan érkező frissítés emellett a szülőknek is lehetőséget nyújt, hogy címszavak megadásával korlátozzák azokat a tartalmakat, amelyekhez a gyermekük hozzáférhet.
Veszélyes a túl sok képernyőidő
Több másik platform, egyebek mellett az Instagram és a Snapchat is tervez hasonló lépéseket a közeljövőben, hogy megpróbálják csökkenteni a gyermekek képernyő előtt hasztalanul eltöltött idejének mértékét.
Több korábbi kutatás is igazolta, hogy a túlzott képernyőidő súlyos hatással van a fiatalkorúak egészségére. Egy Nagy-Britanniában készült tanulmány szerint a magány, depresszió, alacsony önbecsülés és az agresszió is fokozottan érinti azokat a gyerekeket, akik irreálisan sok időt töltenek a telefon, a számítógép vagy a tévé előtt.