A száraz január mozgalom komoly próbatétel is lehet a hozzá csatlakozók számára, de azzal, hogy csak egy hónapot kell kibírni alkohol nélkül , pozitív pszichológiai helyzetben szállhatnak szembe a gyengébb vagy erősebb függőséggel. A próba behatárolt időtartama miatt minden nappal közelebb jutnak a vállalás teljesítéséhez, ráadásul másokkal kvázi versenyben teljesíthetik az önként kitűzött elvárást. Ráadásul egy hónap múltán már esélyük lehet, hogy túljussanak a pszichés gátakon, és testi tüneteken, azaz könnyebben lesznek képesek a továbbiakban visszautasítani az alkoholt. Ez azok esetében is rendezettebb alkoholfogyasztást eredményez, akik semmilyen mértékben nem függők. Az Egyesült Királyságban tapasztaltak szerint, azok, akik eredményesen szárazak maradnak januárban, valóban tartósan konszolidáltabbá válik az alkoholfogyasztás.
De mind a sikeres absztinensek , mind azok körében, akik nem tartottak ki a hónap végéig, a fogyasztás csökkenését mérték még hat hónappal később is. Igaz, valamivel kisebb mértékben váltak visszafogottá azok, akik nem teljesen szárazon fejezték be a januárt. A korábbi eredmények alapján úgy tűnik, hogy a kihívás valódi eredményeket hoz. Az idei próba pedig újabb adatokkal gazdagítja a kísérletet, amelynek pozitív hatásai akár ki is szélesíthetik az egy hónapos absztinenciát hirdető mozgalmat.
Hasonló egészségmegőrző kezdeményezések szintén pozitív fogadtatásra találtak. Például a dohányzás visszaszorítását megcélzó Stoptober, vagy a prosztatarák megelőzésére indított (és a többek között sportolók bajusznövesztéséről nálunk is ismertté vált) Movember kampány.
A tapasztalatok azt mutatták, hogy azok alkoholfogyasztási szokásai, akik teljesítették az egyhónapos absztinenciát, később is pozitív irányba változtak, és az önmegtartóztatás végén alig akadt, akinél felszökött volna az ivás mértéke vagy frekvenciája.
Forrás: National Health Service