Műtét előtt: hagyjon fel az alkoholfogyasztással!

Egy elemzés szerint gyakrabban lépnek fel komplikációk a különféle műtétek után azoknál, akik rendszeresen fogyasztanak alkoholt, mint azoknál, akik egyáltalán nem vagy csak alkalmanként teszik ezt.

Az még nem világos, vajon az milyen hatással lehet a komplikációkra, ha valaki közvetlenül a műtét előtt hagy fel az ivással.

Amint azt a kutatást vezető Marie Eliasen, a koppenhágai Dél-Dániai Egyetem Közegészségügyi Intézetének munkatársa kifejtette, a rendszeres ivással összefüggésbe hozható leggyakoribb komplikációk a fertőzések, illetve a lassabb sebgyógyulás. Az elemzés során a szakemberek 55 korábbi kutatás eredményeit nézték át, melyek a műtétek előtti rendszeres alkoholfogyasztás , valamint a műtéteket követő 30 napon belül bekövetkező komplikációk között kimutatható összefüggéseket figyelték meg. A vizsgálatban fej-, nyak-, has- és ortopéd műtétek szerepeltek, melyek egyike sem állt kapcsolatban az alkoholfogyasztással.

Komplikációk: halál, fertőzés, légzési nehézség?

Az eredmények azt mutatták, hogy azok, akik a műtét előtt rendszeren ittak - beleértve az alkoholfüggőket is - az operációt követő egy hónapban kétszer nagyobb valószínűséggel haltak meg, mint az absztinensek, emellett 73 százalékkal nagyobb eséllyel kaptak el valamilyen posztoperációs fertőzést, 80 százalékkal nagyobb valószínűséggel voltak légzési nehézségeik és 29 százalékkal nőtt az esélyük arra is, hogy intenzív osztályra kerüljenek. Az összefüggések legnagyobb mértékben a hasi műtéteket követően jelentkeztek, ahol az epehólyag, a máj vagy a gyomor is érintve volt.

Amint arról Eliasen beszámolt, a rendszeres alkoholfogyasztás árt az immunrendszernek, így az kevésbé lesz képes megvédeni a szervezetet a fertőzésektől. Emellett a nagymennyiségű alkohol hatására megnő a műtétet követő stressz mértéke, ami a véralvadás lassulását , így erősebb vérzést és lassabb sebgyógyulást eredményez.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Korábbi vizsgálatok már azt is kimutatták, hogy ha a műtétet megelőző legalább négy hétben a páciens abbahagyta az ivást, a posztoperációs kockázatok mértéke lecsökkent. Eliasen ezért úgy véli, az orvosok kötelessége, hogy betegeik figyelmét felhívják a fenti kockázatokra, és ahol szükséges, ott az alkoholfogyasztás elhagyására szólítsák fel őket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.