Csaknem egy éve vizsgálják a magyar lakosság gyógyszerhasználati szokásait az ELTE kutatói. Az első részeredményeket a Telex ismertette, mely szerint a kérdőívet kitöltő férfiak között nagyobb arányban vannak, akik aktuálisan is használnak nyugtatókat vagy altatókat, és hajlamosabbak túlzásokba esni ezekkel a gyógyszerekkel.
A kutatók egy online kérdőíves vizsgálattal próbálják jobban feltérképezni, hogy Magyarországon jellemzően kik, milyen rendszerességgel és milyen módon fogyasztanak függőség kockázatát hordozó gyógyszereket. Mint írták, addikciót tekintetében a nagyobb kutatások elsősorban a kábítószer- és alkoholhasználati szokásokat vizsgálták, ezért szerettek volna ezen a területen is pontosabb képet kapni.
A felmérés többféle gyógyszerre rákérdezett, a válaszadók közül 796 fő jelezte, hogy aktuálisan, az elmúlt évben is fogyasztott nyugtatót vagy altatót, egynegyedük (26,7 százalékuk) több mint tíz éve rendszeres fogyasztó. A kérdőívet ugyan nagyobb arányban (77,8 százalékban) nők töltötték ki, úgy tűnik, az aktuális (elmúlt évi) altató- és/vagy nyugtatóhasználat a férfiak körében magasabb: a válaszadó nők 65,1 százaléka, míg a férfiak 72,2 százaléka fogyasztott az elmúlt évben nyugtatót, altatót.
Az idősebb válaszolók nagyobb arányban használták aktuálisan is ezeket a készítményeket. Míg a 35 év alatti korosztályban a válaszolók 66,7 százaléka, a 35 és 64 év közöttiek 64,7 százaléka fogyasztott az elmúlt évben nyugtatót, altatót, addig a 65 év felettiek körében ez az arány 79,4 százalék.
Az is látszódott, hogy a nyugtatók és az altatók használatakor az orvosi utasítást a férfiak hajlamosabbak félvállról venni, mint a nők. Az elmúlt évben nyugtatót, altatót fogyasztó férfiak 79,1 százaléka, míg a nőknek „csak” 47,3 százaléka használta a gyógyszereket orvosi javaslat nélkül vagy nagyobb dózisban, illetve gyakrabban.