Egy új amerikai kutatás szerint mindez - röviden összefoglalva - a genetikájukon múlik, a hosszú életkort megélő dohányosoknak ugyanis igen specifikus génmintázatuk van, s ez 11 százalékkal csökkenti a rák esélyét . A kutatók szerint ezen gének segítenek regenerálódni a test sejtjeinek, ennek hatására pedig kevésbé öregszünk és védettebbek is vagyunk a dohányzáshoz hasonló károsító hatásoktól.
A WHO Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a dohányzók fele szenvedélyük miatt veszíti el életét, maga a dohányzás pedig a világ egyik legjelentősebb egészségügyi veszélye, amely miatt évi mintegy 6 millió ember veszíti életét.
Morgan Levine, az UCLA kutatója, a tanulmány szerzője elmondta: azon dohányosokat vizsgálva, akik szerencsésen hosszú életet mondhatnak magukénak, tüdőgenetikai markerek igen jellegzetes mintázatát sikerült felállítaniuk, amelyek közül többet úgy ismerünk korábbi kutatásokból, hogy visszafogja az öregedést , illetve életünk hosszát növeli – ezek kombinációja pedig segít a testnek abban, hogy sejtjei képesek legyenek jobban regenerálódni.
Ennek hatására pedig a nagy mennyiségű biológiai stresszorok – például a cigarettafüstben találtak – is jóval kevesebb problémát okoznak. Ez összességében pedig a rák terjedését is visszafogja, vagy akár meg is akadályozhatja.
Forrás: www.dailymail.co.uk