Sokkal károsabb az elektromos cigi?

Állítólag a dohányzás egészségesebb alternatívája, de a kutatók most arra hívják fel a figyelmet, hogy az elektromos cigaretta károsabb lehet, mint a kiváltani kívánt káros szenvedély.

Az elemmel működő, valódi cigarettához hasonló formájú eszköz fűtőszála a nikotint tartalmazó folyadékot belélegezhető párává alakítja át. Ez az igazi dohányzáshoz hasonló érzést kelt, de a gyártók szerint mentes a cigaretta kátrányában lévő rákkeltő vegyületektől. A nikotinoldat párásításához szükséges propilén-glikol az eszköz patronjának közel 90 százalékát teszi ki. Ez a vegyület az e-cigarettát vizsgáló dr. Elisabeth Pott, a kölni Szövetségi Egészségügyi Központ igazgatója szerint a légzőszervrendszer akut irritációját okozhatja.

Az USA Élelmiszer és Gyógyszerellenőrzési Hivatala (FDA) 2009-ben az elektromos cigaretták patronjainak elemzésekor az etanol és a glicerin mellett nyomokban rákkeltő nitrozamint mutatott ki több gyártó termékében. Az e-cigaretta gyártók azonban azt állítják, hogy a nitrozamin a valódi cigarettában sokkal nagyobb koncentrációban fordul elő.

Az egyre nagyobb teret hódító eszközből az Egyesült Királyságban számos márkát ellenőrzés nélkül forgalmaznak, mert mivel nem tartalmaz dohányt, nem esik a dohánytermékekre vonatkozó törvények hatálya alá. Orvosi eszköznek sem számít, ezért nem lehet ugyanúgy szabályozni, mint más nikotinpótló termékeket. John Britton professzor, a brit Királyi Orvosi Kollégium szakértője éppen ezért az elektromos cigaretták szabályozására szólít fel, hogy végre garantált szabványokat lehessen létrehozni.

Az e-cigarettát egyébként Kanadában, Ausztráliában és néhány amerikai államban is betiltották, Hannoverben pedig tilos használni a városi hivatalokban, valamint a tömegközlekedési eszközökön.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +15 °C
Minimum: +5 °C

Hazánk nagyobb részén hosszabb-rövidebb időre kisüt a nap, de főként a Duna-Tisza közén, továbbá a Tiszántúlon tartósan borult részekre is számíthatunk, ott néhol gyenge eső nem zárható ki. Az északias szelet nagy területen kísérhetik élénk, erős lökések. A nap második felében átmenetileg veszít erejéből a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között várható. Ez mindenesetre hidegfrontot jelent, így az arra érzékenyek számíthatnak tünetekre.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra