Halálos adatok
Magyarországon évente körülbelül 28 ezren halnak meg aktív dohányzás miatt, de ha a passzív dohányzást is hozzászámoljuk, akkor minden ötödik ember halálához köze van a cigarettának.
Cigarettázáskor a füst kétharmada közvetlenül a környezetbe kerül: nem a dohányos szívja be, hanem a körülötte élők.
A cigarettázás a szív- és érrendszeri betegségek 25-30 százalékáért, a tüdőrákos esetek 90-95 százalékáért, az idült gyulladásos légúti betegségeknek pedig a 80-85 százalékáért felelős.
Szétfüstölt agyak
Egy brit tanulmány szerint a cigarettázás butít is: a dohányosok emlékező- és logikai képességei gyengébbek a nemdohányzókénál.
Az is kiderült, hogy a cigarettáról leszokott embereknél - az idő múlásával - az emlékezet- és a beszédképesség ismét javul. A felmérés egyik meglepetése, hogy aki feladja a cigarettához való vonzalmát, minden másban is egészségtudatosabbá válik: alkoholból is minőségit választ és ritkán iszik, többet mozog, és egészségesebben táplálkozik.
A dohányosok speciális szakrendeléseken és a tüdőgondozókban kaphatnak gyógyszeres vagy gyógyszermentes segítséget a leszokáshoz.
A cigarettáról való lemondás nem könnyű ugyan, de már 3 hónap múlva drasztikusan javulnak az egészségügyi mutatók, és néhány éven belül a megbetegedések rizikója csaknem megközelíti azokét, akik nem dohányoztak.