Száz éve született az LSD prófétája

Száz éve, 1920. október 22-én született Timothy Leary amerikai pszichológus, az LSD prófétája, az amerikai hippimozgalom és ellenkultúra legmegosztóbb alakja, akinek mottója az volt: "ne változtasd meg embertársad tudatát, de nem akadályozhatod meg embertársad, hogy tudatát megváltoztassa."

Tizenhárom éves volt, amikor megnyerő, de nőcsábász és alkoholista apja elhagyta családját. Kamaszként sokat csavargott, végül anyja kapcsolatai révén bekerült a West Point-i katonai akadémiára, de kihágásai, italozása és feletteseivel történt sorozatos összetűzései miatt rövidesen eltávolították az intézményből. Végül pszichológusi diplomát szerzett, a Berkeleyn ledoktorált klinikai pszichológiából, majd a Harvard Egyetemen tanított. 1945-ben megnősült, két gyermeke született, de házassága egyáltalán nem volt mesébe illő. Sem ő, sem felesége, Marianne Busch nem vetették meg az alkoholt, Leary sorozatos hűtlensége miatt pedig mindennaposak voltak a konfliktusok. Amikor Marianne felelősségre vonta afférjai miatt, Leary annyit válaszolt: "ez a te problémád." Elkerülhetetlen volt, hogy a kapcsolat tragédiával végződjön: az asszony 1955-ben, férje születésnapján öngyilkosságot követett el.

Timothy Leary New York-i otthonában 1966 körül
Timothy Leary New York-i otthonában 1966 körül. Fotó: Getty Images

Meddig maradnak a szervezetben a különböző kábítószerek? Részletek itt.

Leary érdeklődését felkeltette a Life magazin 1957-ben publikált cikke a pszilocibin gombáról, amelyet a mexikói indiánok mágikus szertartásaik során fogyasztottak. 1960-ban ő maga is ellátogatott Mexikóba, és az út örökre megváltoztatta életét. Hazatérve kísérletsorozatot indított a Harvardon, aminek során a varázsgomba és más hallucinogén vegyületek emberi szervezetre gyakorolt hatását tanulmányozta. Arra a kérdésre kereste a választ, hogy segítene-e egy "utazás" a pszichológiai gondokkal küzdőknek, javítaná-e a börtönökből szabadulók visszaesési arányát. Kísérleti alanynak először önként jelentkező rabokat és vallásos fiatalokat választott, de a programhoz később vállalkozó kedvű hírességek is csatlakoztak: Aldous Huxley, Allen Ginsberg, William S. Burroughs és Jack Kerouac.

Egyházat alapított az LSD-használatra

A tudattágító szerekkel folytatott kísérletei miatt 1963-ban elbocsátották, esetét megírták az újságok, a médiafelhajtás ezt követően élete elválaszthatatlan részévé vált. Kísérleteit tovább folytatta, ekkor már a svájci Albert Hofmann által felfedezett lizergsav-dietilamid , közismert nevén az LSD került érdeklődése középpontjába. (Az LSD-t az 1940-es évektől a pszichiátriában is alkalmazták, de sem nyugtatóként, sem igazságszérumként nem vált be.) Leary valóságos vallást épített az LSD köré a szellem univerzális lehetőségeinek végtelenségével, a lélek és a test teljes felszabadításának hirdetésével. "Kapcsoljatok be, hangoljatok rá és szálljatok ki" - hirdette. Mindezt biztos háttérrel tehette, hiszen a vagyonos Mellon család bűvkörébe került fiatal tagjai 64 szobás kúriát bocsátottak a rendelkezésére, ahol négy évet töltött partikkal, kutatással és írással.

1966-ban, az LSD betiltásakor egyházat alapított Liga a Spirituális Felfedezésekért elnevezéssel (angol rövidítése LSD), és a vallásszabadságra hivatkozva akarta elérni, hogy a liga tagjai használhassák a tudatmódosító szert. A drogtúladagolás miatt elhunytakról szóló híreket pánikkeltésnek minősítette, mondván, hogy a sajtó foglalkozhatna az alkohollal vagy a Ford gépkocsikkal is, mert azok sokkal több ember haláláért tehetők felelőssé. Tanait az országot járva népszerűsítette, San Franciscóban 30 ezres tömeg előtt beszélt. A fiatalokra gyakorolt hatása miatt Nixon elnök "Amerika legveszélyesebb emberének" nevezte. Leary 1970-ben elindult Kalifornia kormányzóságáért, kampánya ihlette John Lennon Come Together című dalát.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ez már sok volt a hatóságoknak: előásták korábbi kábítószerügyeit, és három dekagramm marihuána birtoklásáért húsz év szabadságvesztést szabtak ki rá, a hírhedt Folsom börtönben egy Charles Mansonhoz közeli cellába került. A fegyintézetből bohózatba illő körülmények között megszökött, külföldre menekült, csak három évvel később került ismét rács mögé. A börtönben adatokat szolgáltatott a szövetségi rendőrségnek (FBI) egy radikális szervezet tagjairól, ezért 1976-ban kiszabadult.

Hamvait az űrbe is kilőtték

Los Angelesbe költözött, Hollywoodban próbált kapcsolatokat keresni, és kétes hírnevét kihasználva filozófusként járta az országot. Tömegeket vonzó előadásain a kémiai önmegváltást, a drogok által kínált eksztázisélményt népszerűsítette. Még egy turnéra is vállalkozott ideológiai ellenlábasa, a Watergate-betörést szervező G. Gordon Liddy társaságában.

Leary ötször nősült, de magánélete boldogtalan volt: fia megtagadta, és még élt, amikor lánya, aki azért került börtönbe, mert álmában lőtte agyon a férjét, öngyilkos lett a rácsok mögött. Prédikációra emlékeztető előadásaiban azonban ezek után is derűlátó nézeteit osztotta meg a fiatalok újabb nemzedékével. A drogokkal sem állt le, napi rutinja 30 szál cigarettából, egy marihuánás sütiből, egy fél bögre kávéból és nevetőgázból állt.

A rákbeteg Leary élete végén egy olyan honlap összeállításán dolgozott, amely hírnevét és tanításait kiterjeszti a virtuális térben. Utolsó napjait kamera közvetítette a világhálón. 1996. május 31-én érte utol a halál, utolsó szavai ezek voltak: "miért ne". Hamvai egy részét rokonai és ismerősei között osztották szét, egy részét pedig rakétával kilőtték az űrbe.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.