Nyolc éven belül ugyanis olyan szintre csökken náluk az érrendszeri veszélyeztetettség, mint a nem dohányzóké. A rák és a tüdőproblémák tekintetében azonban továbbra is emelkedett kockázattal kell szembenézniük - derül ki egy friss kutatásból. Az idősebb leszokók nemcsak a szív- és érrendszeri panaszaik veszélyét csökkentik, de hamarabb is észlelik a kedvező változást, mint ahogy azt korábban feltételezte az orvostudomány - állítják a szakértők. Az eddigi értekezések alapján akár 15 évig is tarthat, hogy az utolsó szál cigaretta elszívása után a kardiovaszkuláris szervrendszer állapota elérje azokét, akik sosem gyújtottak rá.
A legújabb eredmények szerint a 65 évnél idősebb leszokóknál is már 8 éven belül a nem dohányzók szintjére csökken a szív- és érrendszeri problémák miatti halandóság. Ezzel együtt viszont továbbra is nagyobb veszélyt jelent rájuk a rák, a tüdőbetegség és a stroke kockázata - mégpedig olyan szintre, mint azoké, akik sosem füstöltek.
853 olyan ember adatait vetették össze 2 557 sosem dohányzóéval, akik 15 vagy annál kevesebb éve szoktak le a cigarettáról. Valamennyien 65 éven felüliek voltak, és az eredményeket a korhoz, a nemhez és az etnikumhoz viszonyították. Az értekezést az Amerikai Szív Társaság 2013-as tudományos előadássorozatán mutatták be.