A vízipipát egyre szélesebb körben használják a fiatalok, annak tudatában, hogy sokkal kevésbé ártalmas, mint például a cigaretta. Egy új tanulmány szerint azonban a vízipipa egyáltalán nem olyan biztonságos, és potenciális kapudrognak számít.
Miközben egyre több városban sorra tiltják be a dohányzást az éttermekben és a kávézókban, úgy nyílnak sorra Amerika szerte a vízipipabárok a belvárosban és a főiskolai kampuszok közelében, ahol stabil fogyasztói bázist találnak.
A Wake Forest Baptista Orvosi Központ kutatói a vízipipázási szokásokat vizsgálták, és meglehetősen aggasztó eredményre jutottak. A vízipipa népszerűsége a fiatal felnőttek körében riasztó a potenciális egészségkárosító hatások tükrében, mondta Erin L. Sutfin, egyetemi docens, a tanulmány vezetője. Sutfin szerint sok fiatal nagyon alulinformált a vízipipázás káros hatásaival kapcsolatban, és úgy gondolják, hogy egészségesebb, mint a dohányzás.
Az internetes felmérést nyolc véletlenszerűen kiválasztott észak-karolinai főiskola és egyetem hallgatói körében végezték el. A felmérés a fiatalok dohányzási és kábítószerezési szokásait, és a témával kapcsolatos általános ismereteit vizsgálta. A kutatásból kiderült, hogy a hallgatók 40,3 százaléka használt már vízipipát, valamivel többen (46,6 százaléka) állították, hogy kipróbálták már a dohányzást. Csaknem 25 százalék tartotta magát dohányosnak, míg a vizsgált fiatalok 17,4 százaléka állította magáról, hogy aktív és rendszeres vízipipázó.
A felmérés eredményeiből kiderült továbbá, hogy az elsőéves hallgatók és a férfiak nagyobb arányban használnak vízipipát, és egyértelmű összefüggést lehetett kimutatni a dohányzás és vízipipázás, illetve az alkoholfogyasztás és az egyéb illegális drogok, mint például a marihuána használata között. A vizsgálatból az is világossá vált, hogy a vízipipa-használók körében általánosan elterjedt az a téves elképzelés, hogy a vízipipa sokkal kevésbé ártalmas, mint a cigaretta.
A vízipipa egészségkárosító hatásait még mindig vizsgálják, de az már bebizonyosodott, hogy ugyanazok a káros hatások jellemzőek rá, mint a dohányzásra, például a füstje ugyanúgy tartalmaz kátrányt, szén-monoxidot, nehézfémeket és egyéb rákkeltő kemikáliákat.
A teljes tanulmány a Drug and Alcohol Dependence online verziójában jelent meg.