A megoldása is csak nemzeti összefogással lehetséges - hangsúlyozta Simon Tamás professzor, a Magyar Rákellenes Liga elnöke a Dohányzás Világnapja alkalmából tartott sajtótájékoztatón.
Ma Magyarországon mintegy 2,5 millió ember gyújt rá rendszeresen. A dohányzás okozta egészségkárosodás miatt 19 percenként meghal valaki; évente egy kisvárosnyi lakosságot veszítünk el így. A tendenciák is rossz irányba mutatnak: a felmérések szerint egyre fiatalabb korban kezdik a dohányzást, és nincs különbség a két nem között sem, hiszen például a középiskolás lányok is legalább annyit dohányoznak, mint a fiúk. "Ma már a nők is kivívták a jogot maguknak, hogy tüdőrákban halhassanak meg" - mondta Simon professzor.
A rendezvényhez kapcsolódó sajtótájékoztatón Dr. Fenyvesi Tamás felhívta a figyelmet, hogy a dohányzás nemcsak a légúti és tüdőrák útján szedi áldozatait, hanem legalább ilyen számban áll a vezető halálozási okot jelentő szív- és érrendszeri betegségek hátterében is. A leszokás nehézségeiről dr. Vajer Péter családorvos, a Dohányzásról Leszokást Támogató Központ képviselője beszélt: a dohányosok fele szeretne leszokni, de segítség nélkül a tapasztalatok szerint csak elenyésző részüknek, százból 2-3 embernek sikerül. Szakszerű segítséggel ez az arány 40 százalékos is lehet.
A szakemberek egyetértettek abban, hogy a legjobb az lenne, ha sikeres propaganda, megelőzés nyomán eleve kevesebben szoknának rá erre a dohányzásra: ha a fiatalokkal időben sikerülne megértetni, hogy a dohányzástól senki nem lesz előbb felnőttebb, divatosabb, férfiasabb vagy egyenrangúbb - csak szenvedélybeteg és 8-10 évvel rövidebb életű.
A dohányzásellenes világnapon, május 29-én, hazánkban is több programmal készülnek. Egy egész napos rendezvényen, a Westend bevásárlóközpont tetőteraszán, világrekord-kísérlettel, szűrővizsgálatokkal és szakmai előadásokkal várják az érdeklődőket. Az előadásokon többek között a dohányzásnak a légutakra, a tüdőre, a szív- és érrendszerre, a születendő gyermek egészségére, a szexuális és sportteljesítményre, a női szépségre tett hatásáról, illetve a leszokás lehetőségéről beszélnek.
Bővebben a segítségnyújtás lehetőségeiről: www.leszokasvonal.hu , illetve 393-5170
Kiss Éva