Új szűrővizsgálat: leheletből is kimutatható a rák

Az asztma és a rák diagnosztizálása is jóval egyszerűbbé válhat, ugyanis a kilélegzett levegőben is megtalálhatók azok a molekulák, amelyek ezeknek a betegségeknek a jelenlétére utalnak.

Az amerikai Nemzeti Technológiai Intézet és a Coloradói Egyetem tudósainak egy csoportja kidolgozott egy eljárást, amelynek segítségével lézeres mintavétellel képesek a betegek leheletéből kivont molekulák alapján megmondani, hogy az illető milyen betegségben szenved.

Az eljárás egy nap talán majd lehetővé teszi az orvosoknak, hogy a beteg leheletéből következtessenek bizonyos betegségek jelenlétére. "Ez az eljárás teljes képet ad számunkra a beteg által kilélegezett molekulák mindegyikéről" - nyilatkozta Jun Ye, a kutatás vezetője. Az optikai frekvenciás fésű spektroszkópiát 1990-ben fejlesztette ki kutatótársa, John L. Hall és Theodor W. Hänsch (Max-Planck Intézet, Németország). A fejlesztésért 2005-ben fizikai Nobel díjat kaptak.

Minden egyes be és kilégzés alkalmával molekulák millióit szívjuk be, illetve fújjuk ki. Belégzéskor leggyakrabban oxigén, nitrogén, széndioxid, vízgőz, szénmonoxid és metán kerül a szervezetünkbe. Kilégzéskor pedig a széndioxid és az oxigén mellett különböző biomolekulákat is kifújunk, ezek azonban csak nagyon kis mennyiségben fordulnak elő, így mérésükhöz speciális eszközökre van szükség. Ezek a biomolekulák segíthetnek jelezni bizonyos betegségek jelenlétét.

A rossz lehelet már önmagában utalhat például fogászati problémára, de a metilamin jelenléte például máj, és veseelégtelenséget jelezhet, az emelkedett aceton-szint a leheletben cukorbetegségre utalhat, a nitrogén monoxid-szint mérése pedig az asztma diagnosztizálásának egyik módja lehet.

Mostani kísérletük során a kutatók az optikai frekvenciás fésű spektroszkópia segítségével önkéntesek százainak leheletét elemezték. Módszerükkel nagy biztonsággal mutattak ki az önkéntesek lehelletében metánt, ammóniát és szén-monoxidot. Egy dohányzó hallgató esetében mág a kilégzett szén-monoxid mennyiségét is sikerült meghatározni a módszerrel: pontosan ötszöröse volt a nemdohányzó diákokának. Bár a kimutatás hatékonysága még nem igazolt, a spektroszkópos elemzés vonzó alternatívát jelent az orvosoknak és betegeknek egyaránt, hiszen egyszerű, olcsó és nem-invazív, azaz fájdalommentes diagnosztikai módszer lehet a jövőben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +12 °C
Minimum: -2 °C

A pára és köd feloszlását követően az ország nyugati felén fátyolfelhők szűrhetik olykor a napsütést, míg keletebbre jellemzően derült, napos idő várható. A nyugati határvidéken ugyanakkor az éjszaka képződött köd a délelőtti órákban csak lassan oszlik fel. Csapadék nem lesz. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 15 fok között alakul. Késő estére -2 és +7 fok közé hűl le a levegő. Folytatódik a csendes, de már hűvösebb őszi időjárás. Ezen a héten is sokat fog sütni a nap.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra