Valóban létezik az édességfüggőség

Egyelőre a tudósok körében is vita tárgyát képezi, hogy milyen élelmiszerek okozhatnak függőséget. Az agy keringése szempontjából mindegy, miről van szó: az élvezet az élvezet. Az új kutatás szerint a drogokban és például a jégkrémben van pár közös vonás.

A kábítószer-használó hiába fogyaszt több és több anyagot, az idő múlásával egyre kevésbé fogja élvezni a hatást. Ezért az agyban található dopamin nevű vegyület egyre kisebb koncentrációja a felelős, minél jobban stimuláljuk ugyanis az adott területet, az annál kevésbé lesz képes élvezni az ingert.

Az Oregoni Kutatóintézet munkatársai, S. Burger és Eric Stice ugyanezt tapasztalták, amikor csokoládés turmixszal itattak gyerekeket, miközben agyműködésüket vizsgálták. Az American Journal of Clinical Nutrition című lapban megjelent tanulmány szerint a 151, kutatásba bevont kamasz mindegyike egészséges testsúllyal rendelkezett. Először az étkezési szokásaikról kérdezték ki őket, majd eléjük tettek egy doboz turmixot, agyukat pedig fMRI-készülékkel figyelték. Noha mindegyikük szerette az italt, legkevésbé azok élvezték a fogyasztását, akik a kísérletet megelőző napokban sok fagyit ettek.

"Az édességek fogyasztása lelassítja az agy jutalmazó folyamatát, ami azt jelenti, hogy ugyanazért a hatásért egyre többet kell enni belőlük" - magyarázta Burger, aki szerint ez okolható az egyre nagyobb adagok igényléséért, ezáltal pedig a súlynövekedésért. "Fontos azonban megjegyezni, hogy ezek a fiatalok nem voltak kövérek, tehát a folyamat még azelőtt megindul, hogy elkezdenének lerakódni a zsírpárnák."

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Burger ugyanakkor nem biztos benne, hogy minden élelmiszer függőséget okozhat. Véleménye szerint csak a magas energiatartalmú, cukorban gazdag ételek indítanak el a droghoz vagy az alkoholhoz hasonló agyi folyamatokat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra