"A jól időzített csendnek több ékesszólása van, mint a beszédnek." - Martin Farquhar Tupper
Ha észreveszed a potenciális konfliktus kezdeti jeleit a másokkal való kapcsolataidban, proaktív lépéseket tehetsz a harmónia helyreállítása érdekében, mielőtt a dolgok eszkalálódnának. – írja elemző cikkében a Mindfulness Muse. A kapcsolatok harmóniájának növelése felé tett sok-sok lépés, ugyan meglepően egyszerűnek tűnhet, de nem mindig könnyű módja annak, hogy növeljük az éberséget, a nyitottságot és az érzékenységet arra, amit a másik ember érez, gondol vagy mond.
Két ember, két háttér
Próbáld meg elengedni azt a gondolatot, hogy a kapcsolatokban kialakult konfliktusok eredendően "rosszak", és azt jelzik, hogy valami "nincs rendben" a kapcsolatban. A konfliktus elkerülhetetlen. Amikor két ember összejön, hogy szeretetteljes kapcsolatot építsenek ki, egy életen át tartó személyes tapasztalatokat, elvárásokat, reményeket és hiedelmeket hoznak magukkal. A te nézeted nem feltétlenül jobb vagy rosszabb, mint a partneredé – egyszerűen más. Ha ugyanabban a környezetben nőttél volna fel, mint ő, ugyanazokkal a szülőkkel és azonos biológiai hajlamokkal, akkor nagyon más ember lennél, mint ma.
Ahogy elengeded a ragaszkodásodat, hogy mindenáron el kell kerülnöd a konfliktust, vagy a konfliktust valami "rossz" jelének címkézed a kapcsolatodban, nyisd meg magad arra, hogy új módon gondolkodj a konfliktusokról.
Míg a konfliktus elkerülhetetlen, a megbántott érzések és megbánások sokkal elkerülhetőbbek. Ha már nem tekinted magát a konfliktust rettegett ellenségnek, akkor elkezded látni, hogy nem a konfliktus megnyilvánulása az, ami egy kapcsolatban feltétlenül kárt okoz. A kapcsolatokban a konfliktusok ügyetlen és hatástalan kezelése okoz kárt.
5 lépés a kapcsolati problémák megoldása felé
1. Dönts egy adott témáról és a kommunikáció időpontjáról
Ha van egy kiemelkedő vagy elhúzódó probléma, amelyet fontosnak tűnik megoldani a partnereddel, kommunikálj vele egy adott időpontról és helyről. Kérdezd meg, hogy hajlandó-e ezt a beszélgetést folytatni veled. Próbáld meg elkerülni, hogy a beszélgetéseket "erőltesd", mert ez tolakodónak tűnhet. Mondd el azt a konkrét témát, amelyet meg szeretnél vitatni. Ne felejts el rugalmasnak lenni, amikor kiválasztod a beszélgetés időpontját, lehetővé téve, hogy az mindkét fél számára megfelelő és kényelmes legyen.
2. Maradj a témánál
Ha kölcsönösen megállapodtál egy adott téma megvitatására, tegyél meg mindent, hogy betartsd, hogy a témánál maradsz. A konkrét kérdésekről szóló beszélgetések könnyen elkalandozhatnak és sokkal nagyobb beszélgetésekké fajulhatnak, potenciálisan súlyosabb kérdésekről.
Amikor a konkrét beszélgetések csevegéssé alakulnak át "mindenről", ami zavar, a partnered kissé becsapva érezheti magát az eredeti meghívással kapcsolatban. Az, hogy beszélgessetek egy "konkrét" témáról, nem feltétlenül így néz ki.
3. Gyakorold az aktív hallgatást
Nem elég egyszerűen ott ülni, miközben a partnered kiönti neked, épp mi jár a fejében. Ahhoz, hogy a kommunikáció hatékony és értelmes legyen, kulcsfontosságú, hogy valóban meghalld, amit mond. Tudasd vele, hogy valóban megérted őt: "Úgy hangzik, mintha most idegesnek éreznéd magad, mert..." vagy "Hallom, hogy azt mondod, hogy frusztrált voltál, amikor..."
Ahelyett, hogy hagynád a félreértések elszaporodását és növekedését, szánj időt a partnered szavainak tisztázására és teljes jelentésére.
4. Kompromisszum
A felnőtt kapcsolatokban nem tudod "mindig" kielégíteni az "összes" szükségletedet. Ez irreális és borzasztóan egyoldalú. Nem számít, mennyi közös van benned és partneredben, továbbra is két különálló személy vagytok, akiknek joguk van a magánélethez, az egyéni térhez és a saját vágyaidhoz, szükségleteidhez. Az érett és egészséges kapcsolat része az, hogy tiszteld és törődj a partnereddel, hogy megengedd, sőt bátorítsd őt arra, hogy önállóan kielégítse saját szükségleteit. Ha egy kis fizikai, mentális és érzelmi teret hagysz neki, akkor nagy valószínűséggel úgy reagál, hogy ugyanazt a szabad teret biztosítja neked is.
Figyelmesen és bölcsen válaszd ki a "csatáidat". Mérd fel a kapcsolatotokban felmerülő örökös konfliktusok témáit, és szánj időt a konfliktusok gyökereinek vizsgálatára. Hidd el, meglepő, de gyakran sokkal mélyebb szükségletekről és vágyakról szólnak, amelyeket csak nyílt, megfontolt és szeretetteljes kommunikációval és kompromisszumokkal lehet feltárni és végül kielégíteni.
5. Légy szeretetteljes
Amikor valakivel beszélsz, akit szeretsz, ne felejtsd el éreztetni a szeretetedet, a hangodban és a választott szavak hangnemében. Nem üzleti partnerrel beszél egy pénzügyi megállapodás megtárgyalásáról, hanem személyes problémáitokról a partnereddel, akit szeretsz.