Rövid távon hatékony fájdalomcsillapító módszer lehet a káromkodás, de csak akkor, ha ritkán "alkalmazzuk" - derítették ki brit kutatók.
Richard Stephens és Claudia Umland, a Keele Egyetem pszichológiai karáról, kutatásukban megállapították, hogy azok, akik naponta néhányszor mondanak ki csúnya szavakat, jobban bírták a fájdalmat, mint azok, akik naponta sokszor káromkodnak. A kísérlet során a résztvevő önkénteseknek jéghideg vízben kellett tartaniuk a kezüket, eközben csúnyának tartott vagy semleges szavakat mormolhattak. A káromkodók közel kétszer annyi ideig tudták a vízben tartani a kezüket.
A kutatók szerint ennek hátterében egy természetes fájdalomcsillapító "módszer", a stressz által kiváltott érzéstelenítés állhat. A csúnya szavak ugyanis olyan erős érzelmi reakciót válthatnak ki a kimondójukból, hogy az hatással van a hormonális rendszerre is.
Azok pedig, akik sokat káromkodnak, egyszerűen hozzászoknak a csúnya szavak által kiváltott reakciókhoz - ezzel magyarázható a csökkent fájdalomcsillapító hatékonyság.
"A mértékkel használt káromkodás hatékony fájdalomcsillapító lehet olyan alkalmakkor, mikor a gyógyszerek vagy az orvosi segítség nem elérhető" - mondta Richard Stephens.
A kutatásról szóló tanulmány The Journal of Pain című szaklapban jelent meg.