Andrea Bonior pszichológus a barátságokról szóló könyvében hat egészségügyi előnyről ír, melyek a kiegyensúlyozott kapcsolatokkal járnak együtt.
1. Jobb szokásokat tanítanak – Az egészséges emberekkel fenntartott jó barátság "fertőző" hatású, vagyis ha sok időt töltünk olyanokkal, akik tudatosabban élnek, egyre több egészséges szokást veszünk fel mi magunk is, például bekapcsoljuk a biztonsági övet vagy naptejet kezdünk használni. Az egészséges barátok miatt mi magunk is egészségesebbek akarunk lenni!
2. Figyelmeztetnek, amikor valami nincs rendben – A barátaink nem csupán modellek, hanem pillanatnyi lelki és testi egészségünk fokmérői is. Gyakran a barátok veszik észre, ha például túl sokat kezdünk inni, vagy túlzásba visszük a munkát. Ha valakinek nincsenek ilyen közeli ismerősei, sokkal könnyebben "belecsúszik" a rossz szokásokba.
3. Védenek a depresszió ellen – Nyüzsgő, de néha személytelen világunkban gyakori az elszigeteltség érzése. A szoros, tápláló barátságok azonban elterelik a depresszív gondolatokat, ha pedig mégis rossz kedvünk van, a barátok segítenek gyorsabban talpra állni.
4. Segítenek feldolgozni a traumákat – Traumatikus események után a társadalmi támogatás a legfontosabb gyógyító erő. Minél több segítséget kapunk a barátainktól, annál gyorsabban talpra tudunk állni, és annál kisebb az esélye a poszttraumás stressz-betegség kialakulásának.
5. Nyugodtabbá és vidámabbá tesznek – Könnyen félresöpörjük a barátságokat, amikor stresszes időszakot élünk át. Pedig a barátokkal töltött idő gyógyító hatása javítja életműködésünket, hatékonyabbá és kevésbé ingerlékennyé tesz bennünket.
6. Érdekesebbé teszik az életünket – Az eltunyulás a lelki és a testi egészségünkre is rossz hatással lehet. Minél jobban "beszűkülünk", annál gyorsabb a leépülés az öregedés során. A jó barátok új tevékenységekkel, érdeklődési körökkel és gondolatokkal ismertetnek meg bennünket, ami nem csak életminőségünket, hanem élettartamunkat is befolyásolja.