A boldogság nem csupán a génekben rejlik

Egy német tanulmány megkérdőjelezte azt a tézist, hogy a boldogság olyan genetikai vonás, melyet a korai életkorban szerzett élmények befolyásolnak. Rájöttek, hogy a boldogság és a jólét érzése külső faktorok - mint például az egészséges életmód, a vallás és a munkaidő - következtében alakulnak ki.

A Proceedings of the National Academy of Sciences hasábjain megjelent tanulmány fő szerzője, Bruce Headey a Melbourne Intézet adjunktusa elmondta, hogy az eredmények értelmében a gének és a külső körülmények 50-50 százalékban felelnek a közérzetért. A kutatók a Német Szociogazdasági Panel Felmérés (SOEP) adatait használták, melynek során 60 000 embert kérdeztek ki 1984 és 2008 között évente.

A 16 éven felüli résztvevők nagy számban számoltak be lényeges és láthatóan tartós változásokról az elégedettségükkel vagy boldogságukkal kapcsolatban, ami arra utalt, hogy a az eredeti elképzelés jelentős hiányosságokkal bír, jelentette az ABC Science. A pszichológiában eddig a stabilizációs pont hipotézis uralkodott, mely szerint a hosszú távú boldogság egy felnőtt esetében alapvetően stabil, illetve, hogy van egy, genetikai faktorokon alapuló stabilizációs pontja, melybe beletartoznak a kora életkori tapasztalatok által befolyásolt személyiségvonások.

A stabilizációs pont hipotézis már régóta megrökönyödést vált ki a közgazdászok körében. Lényegében azt sugallja, hogy mivel a boldogság mértéke egyfelől öröklött másfelől egyedi jellemző, ezért nem sok értelme van beavatkozni az emberek életébe akár makro-, akár mikroszinten. Így például nem lenne semmilyen hosszú távú hatása a gazdasági vezérelveknek sem. Vagyis a közgazdászok feleslegesen méricskélik a boldogságot (a szubjektív hasznosságot) a fogyasztási és szabadidős döntéseket.

Egészségkvíz: hosszú életre számíthatsz, ha tudod erre a 10 kérdésre a választ

A kutatók szerint a SOEP-tanulmány sarkaiból fordítja ki ezt az elképzelést, mivel az eredmények értelmében mind a mikro-, mind a makrogazdasági vezérelvek jelentős hatást gyakoroltak a tanulmány résztvevőinek boldogság-érzetére. Az életmód, a párválasztás, a vallás, a munkaidő és a társadalmi élet mind-mind közrejátszottak a boldogságérzet mértékének alakulásában. Korábban azt hitték, hogy ezek az faktorok csak rövid távon hatnak a boldogságérzetre, de végül a boldogság visszaáll a stabilizációs pontra.

A kutatók a boldogság új mérési módszerét javasolják, mely a stabilizációs pont teória mellett figyelembe veszi az életmódot, a preferenciákat és a választásokat is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Új lézeres kezelés segít a dúsabb hajkoronához

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: +0 °C

Egyre többfelé szakadozik, csökken a felhőzet, de az ország északkeleti, keleti és déli harmadában maradnak erősen felhős vagy borult területek. Csapadék nem valószínű. A Dunántúlon egyre többfelé élénkül meg az északnyugati szél, Sopron és a Bakony térségében erős széllökések is előfordulhatnak, majd estére mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 7 és 12 fok között várható, de a tartósan felhősebb részeken ennél több fokkal hidegebb lesz. Késő este -2, +4 fok valószínű. A magasban beáramló hideg levegő a frontérzékenyek körében hidegfronti jellegű hatást fejt ki.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra