Olyat már mindenki hallott - hiszen általános anekdotikus elem -, hogy valakit mérgében megütött a guta. Ez arra is utal, hogy vannak közöttünk szangvinikusabb jellemek, akiknél hamar felszalad a pumpa, elszakad a cérna, gyorsan begurulnak, vagy akiknek rövid a kanócuk és gyorsan előrántják a jégcsákányt. Az Iowa State University tanulmánya 1307 olyan férfiról gyűjtött össze adatokat csaknem 40 éven át, akik ebbe a kategóriába tartoznak. Kiderült, hogy a legdühösebb 25 százaléknál 1,57-szer magasabb a korai halálozás kockázata, mint azoknál, akik a legkevésbé dühös negyedbe tartoznak.
A kutatásban a harag szintjét 1968 és 1972 között kezdték el évente visszatérve felmérni, egy egyszerű kérdéssel: „Ön könnyen mérges lesz?” Az igen válaszok gyakorisága a felmérés egyes résztvevőinél pedig korrelált a korai halál fokozott kockázatával. Ez az összefüggés akkor is megmaradt, amikor figyelembe vették a jövedelmi helyzetet, a családi állapot és a dohányzást, amelyek mindegyike összefüggésbe hozható a korai halálozással.
A tanulmány más személyiségjegyek hatását is vizsgálta a korai halálozásra. Például a magasabb szintű kognitív képességet és a konokságot (azt a tulajdonságot értve ezalatt, amikor az emberek elérik a dolgokat, amit a fejükbe vettek), amelyek megóvó hatásúak. A vizsgált embereknél azonban beismerten heves természetük a védelmező tulajdonságok ellenére is növelte a korai halál kockázatát.
„Nem csak arról van szó, hogy valaki alkalmanként dühös egy öt éves periódusban. Ezek az emberek valószínűleg már évek óta következetesen dühösek. Az rendben van, hogy mérgelődnek egy délutánon át, vagy akár egy éven keresztül is fortyog bennük az indulat. Csakhogy itt nem egy potenciálisan elmúló haraggal állunk szemben, hanem a haragra való hajlammal” – mondta Amelia Karraker, a tanulmány vezető szerzője. A kutató szerint nem nehéz elképzelni, hogy az állandó düh növeli a pulzusszámot és a vérnyomást, és idővel nyomást gyakorol a szívre. A tanulmány által vizsgált egyik csoportban, amelyben 3873 férfi és nő volt, kimutatták, hogy a harag és ellenségeskedés a férfiak (de nem a nők) körében a pitvarfibrilláció, egy szívritmuszavar fokozott kockázatát eredményezi.
Vannak olyan tanulmányok is, amelyek azt mutatják, hogy a harag elnyomása is növelheti a vérnyomást és a szívbetegségeket, különösen, ha az emberek úgy érzik, hogy igazságtalanul bántak velük. Akkor vajon egészséges-e kiereszteni a haragot? Talán, ha az gyorsan véget ér, s a nyomást tényleg sikerül egy kis dühöngéssel mérsékelni.
Karraker elmondta, hogy a tanulmányuk nem tárta fel a harag minden árnyalatát, bár a kezdeti egyetlen kérdést mára felváltotta egy sokkal kifinomultabb harag-skála. De a megmérgedés bizonyosan sokkal több kárt tehet, mint jót. Lehet, hogy nehéz a vékony cérnát valami tartósabbal felcserélni, hiszen számos kutatás mutatta ki, hogy erre a genetika is erősen hat. Úgy tűnik azonban, hogy a heves vérmérséklet azoknak sokkal többet árthat, akik hagyják, hogy felmenjen a pumpa, mint azoknak, akikre ez alkalmasint irányul. Bár néha ez is nagyon komoly kereszt lehet.
Forrás: The Guardian