A falásroham mégis kezelhető?

Egy új kutatás szerint a falánkság kezelése nem olyan nehéz, mint amennyire az emberek hiszik.

Az Egyesült Államokban az egyik leggyakoribb táplálkozási zavar a falórohamokkal járó falánkság, és mindmáig nem csupán nehezen kezelhető, de a tünetegyüttes diagnózisa sem igazán egyszerű. Az egyik legnagyobb bajt az okozza, hogy a túlzott mennyiségű ételt magukhoz vevő betegek többsége nem ismeri fel, hogy a probléma esetükben nem táplálkozási eredetű, hanem pszichés gyökerű, éppen ezért fogyókúrákkal, diétákkal próbálják önhatalmúan kezelni, ami viszont ebben az esetben, nem meglepő módon eredménytelen marad.

A zabálás pszichológiája

De nem javítja a betegek kilátásait az sem, hogy a terápia még a helyes diagnózis esetében is drága, nehezen hozzáférhető és nagyon időigényes - ez pedig oda vezet, hogy legtöbbször az esetek kezelése eredménytelen marad.

A Kaiser Permanente Egészségügyi Kutatóközpont munkatársai arra keresték a választ, vajon létezhet-e olyan megoldás, amely az evési zavarral diagnosztizált betegeken egyszerűbben tud segíteni. Az ötletük egy önállóan végezhető program kidolgozása volt, amelyet azután 123 résztvevő segítségével próbáltak ki - az önként jelentkezők zöme nő volt, akik legalább hetente egy falánksági rohamot tapasztaltak mindennapjaikban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A résztvevők felénél a hagyományos eljárásoknak megfelelően kezelték az evési zavart, míg az önkéntesek másik felénél az újonnan kidolgozott, önállóan végezhető 12 hetes programot alkalmazták. Ez utóbbi esetében a kúra ideje alatt 8 a résztvevők 8 alkalommal egy egészségügyi tanácsadó szakemberrel is konzultáltak, illetve naplót vezettek arról, milyen külső hatások váltották ki a falánksági inger jelentkezését.

A kísérlet után egy évvel megvizsgálták, vajon melyik csoport esetében volt hatásosabb a falánkság kezelése. Az új, és meglehetősen egyszerű módszer jelentős előnnyel végzett a hagyományos terápiás megoldásokkal szemben. Egy év múltán az új módszert alkalmazók 63 százalékánál már nem volt diagnosztizálható a táplálkozási rendellenesség, míg a hagyományos módszereket követők esetében a sikeresség aránya csupán 28 százalékot ért el.

Videó: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra