A fény szerepe az egészségmegőrzésben (x)

Meglepő, hogy mennyire nem vagyunk tisztában a fény fontosságával mindennapi életünkben. Pedig - különösen a szürke téli hónapokban - naponta tapasztaljuk a fényhiány kellemetlen, káros hatásait. De tévedés lenne azt hinni, hogy csak a fény mennyisége hat ránk, a valóságban a színösszetételnek legalább akkora a jelentősége, még a napsütéses nyárban is.

A fény az élet - közhely lenne?

A fény kiemelkedő szerepet játszik az életünkben. Sőt, egész életritmusunk fő vezérlője a változó fény!

A nappalok és éjszakák váltakozása irányítja a hormonrendszerünket, ettől álmosodunk és csendesedünk el este, ettől indul be reggel a szervezetünk, ehhez állítjuk az óráinkat és naptárainkat, valójában ez határozza meg egész életünk ritmusát. Befolyásolja kedélyállapotunkat és teljesítő képességünket minden tekintetben. Megfelelő fénymennyiség nélkül veszélybe kerül a testi-lelki egészségünk. Tapasztaljuk ezt nap mint nap, csak nem ismerjük fel az okát.

meteoklinika

Miket okozhat a fényhiány? Nem is gondolná!

A fény hiánya gyengíti az immunrendszert, és a téli depresszió is régóta ismert veszélyes betegség. A fény megvonása hatásos középkori kínzóeszköznek bizonyult, a sötétzárka már napok alatt is alkalmas volt az emberi akarat megtörésére. Ha szemünket nem éri megfelelő mennyiségű fény, meglepő hatásai jelentkezhetnek: fejfájás, alvási és emésztési panaszok, ingadozó vérnyomás, gyermekek tanulási nehézségei, munkateljesítmény romlása, krónikus folyamatok erősödése egyaránt szerepelhet a következmények között. Márpedig a fény nem mindig egyenletesen áll a rendelkezésünkre, ebben bizony hatalmas változások vannak. Ennek egyik oka csillagászati: a Föld tengelydőlése miatt nagymértékben változik az egyes évszakokban a fény mennyisége. Nyáron több mint kétszer annyit süt a nap mint télen, és ez a szervezetünket már eleve megterheli. Szerencsére ez a fajta változás lassú, naponta csak néhány perc, ezért szervezetünk ezt viszonylag jól tolerálja, van ideje alkalmazkodni hozzá.

Sokkal megterhelőbbek az időjárás okozta gyors változások, egyik nap akár tízszer annyi fényt is kaphatunk, mint másnap. Mindenki megtapasztalta már, hogy milyen érzés kinézni az ablakon egy szürke, ködös reggelen, vagy milyen a hangulatunk egy borús nap után. Nem véletlenül mondjuk azt, hogy borongós a hangulatunk ...

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Vajon elegendő lenne belenézni egy erősebb lámpába, vagy elegendő a világos munkahely? Bizonyos szempontból ezek előnyösek, de van egy másik nagyon fontos szempont!

meteoklinika

A színek alapvető szerepe

A természetes fény színek keveréke. A színek szerepe rendkívül fontos számunkra, minden szín más hatást vált ki belőlünk: van ami nyugtat, van ami élénkít vagy éppen megfájdul tőle a fejünk. Márpedig a színek a természetben folyamatosan változnak, az időjárástól függően hol szép derült kék égben, hol szürke szmogban van részünk. Ez már akár rövid expozícióval is erősen meghatározza hangulatunkat - elég lehet reggel kitekinteni az ablakon -, és jelentősen kihat testi működésünkre is. Persze a fényigényünk és fény-érzékenységünk erősen személyfüggő, általánosítani csak korlátozottan lehet. Mindenesetre, ha ezeket a napi hatásokat nem vesszük figyelembe, ne várjuk, hogy maradéktalanul meg tudjuk őrizni szervezetünk ideális egyensúlyi állapotát, és ezzel jó közérzetünket, egészségünket.

A gyógyító fény

A fentiek alapján érthető, hogy a megfelelően adagolt fénnyel preventív és gyógyító hatás egyaránt elérhető. Bár régóta ismert gyógyító eljárás a fényterápia, de ez csak akkor lehet igazán hatékony, ha figyelembe veszi szervezetünk egyéni, és napról-napra változó fényigényét, mégpedig pontosan abban a mennyiségben és színösszetételben, ami az adott személy számára optimális!

Persze a mai rohanó világban általában nincs időnk arra, hogy helyhez kötve, naponta többször is elücsörögjünk egy lámpa mellett. Az igazán jó az lenne, ha mindez a lehető legkényelmesebben, szinte észrevétlenül, bármikor alkalmazható lenne.

A technika ma már segít, és a meteogyógyászat® kutatási és fejlesztési eredményeinek köszönhetően igazán komfortosan áll rendelkezésünkre a szinte bárhol alkalmazható, legkorszerűbb fényterápia . Az egyedülálló, személyre szóló fénydinamikai módszer hangterápiával kiegészítve már pár perces alkalmazás mellett is hatékony.

Meteo Klinika

.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.