A homár drámája?

"A kamaszkor a homár drámája! A homár, amikor páncélt vált, előbb lehullajtja az eredetit: amíg kialakul az új páncél, védtelenné és sebezhetővé válik." - F. Dolto

Egészségnapot rendezett az Országos Gyermekegészségügyi Intézet (OGYEI) május 3-án Budapesten, melyre 13-18 éves iskolások érkeztek.

A Jól-lét és Egész-ség Kamaszkorban című egészségnap az elmúlt évek nagy sikerű programjainak folytatása: az volt a cél, hogy serdülők élményeket és tapasztalatokat szerezzenek az egészséges életről. Dr. Erős Erika OGYEI-osztályvezető elmondta, hogy igyekeztek olyan hírességeket és szakembereket felkérni, akik hitelesen tudják képviselni az egészséges életmódot. Ezek a szakemberek, sportolók és ismert közéleti személyiségek hívei az egészségtudatos magatartásnak, és ennek szellemében kommunikálták az egészséges életmód és egészséges jövőkép lehetőségeit.

A diákok találkozhattak Henter Izabella dietetikussal (OGYEI), dr. Zacher Gábor osztályvezető főorvossal, toxikológussal (Péterfy Sándor utcai Kórház), Kiss Balázs olimpiai bajnok kalapácsvetővel, Porcsalmy Zsuzsa pedagógussal (Pécsi Sebestyén Zenetagozatos Iskola).

Zacher doktor fontosnak tartotta kiemelni, hogy a kamaszokkal a saját nyelvükön kell kommunikálnunk, tehát például ne a drogok biológiai hatásmechanizmusáról tartsunk nekik értekezést, hanem beszélgessünk velük olyan zenészekről, hírességekről, akiknek az életét tönkretette a drog. Fontos, hogy értékrendet közvetítsünk, és adjunk számukra egy olyan jövőképet, amibe az önrombolás, a tudatmódosító szerek nem férnek bele.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fiataloknak módjuk volt kipróbálni a fallabdát (squash), a fitneszt (aerobik, step, zsírégető, alakformáló, spinning) az edzőterem cardio és erősítő gépeit, a teremfocit és az asztaliteniszt. Ezzel egy időben testösszetétel- és vérnyomásmérésre, illetve táplálkozási tanácsadásra volt lehetőségük.

A kamaszkor az élet olyan krízise, mely szükségszerűen következik be, ezért normatív krízisnek tekintjük. Azért beszélünk krízisről, mert a stresszekkel szemben az addigi lelki megküzdési módok elégtelenné válnak, újak kidolgozására van szükség, ami megterheli a kamaszok lelkét, átmenetileg nagyon sebezhetővé, védtelenné teszi őket.

Éppen ezért a korszak gyakran szorongással, hangulati labilitással, szélsőséges reakciókkal jár. Ez a sebezhetőség, bizonytalanság komoly veszélyeket hordoz magában, amiből adódik, hogy a leggyakoribb halálok a kamaszok körében a baleset és az öngyilkosság-írja hírlevelében az ÁNTSZ OTH Kommunikációs Főosztály.

Befolyásolhatóságuk miatt nagyobb az önpusztító magatartás veszélye, épp ezért nagyon fontos a megelőzés. Az egészséges versenyszellem jó utakon is kiélhető, a figyelemfelkeltés, kitűnni vágyás elérhető építő, hasznos módon is.

A testi-lelki harmónia és az egészséges felnőttkor alapjainak elérése fontos lehetőség ebben a korban, melynek két nagy kihívása a szexuális érés és az önálló személyiség kiépítése.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra