A változás oka, hogy a gazdasági válság miatt egyre többeknek kell aggódniuk a munkahelyük és pénzügyi helyzetük miatt.
"A magas munkanélküliségi ráta és a súlyos gazdasági problémák negatív hatással vannak a lakosság mentális egészségére, továbbá összefüggésbe hozhatók az öngyilkosságok megemelkedett számával" - fedték fel a kutatók. "Egyre több adat bizonyítja, hogy a jelenlegi recesszió is ezt a hatást váltotta ki az érintett országokban."
2008 és 2010 között az öngyilkossági ráta a 35-49 éves korosztályban 20,8 volt 100 000 főre vetítve, kiemelkedve az összes többi korcsoport közül. A férfiak háromszor gyakrabban dobják el a saját életüket, mint a nők. Egy, az öngyilkosságok visszaszorítását szorgalmazó program a stratégia részeként ezért ezt a szegmenst akarja megcélozni, és 1,5 millió fontot (450 millió forint) különített el a célra. Négy kulcsfontosságú területet azonosítottak be, ahol további kutatásokat szeretnének végezni:
Az öngyilkosság motivációjának jobb megértése, a megelőzés lehetőségei;
A magas kockázatnak kitett csoportok támogatása, különös tekintettel a mentális problémákkal küzdőkre, és azokra, akik hajlamosak az önpusztításra;
Az öngyilkosság lehetőségének korlátozása: fokozni a fegyintézetek és mentális betegeket kezelő intézetek biztonságát, a veszélyes gyógyszerek kezelését szigorúbban szabályozni;
Javítani az érintettek számára létrehozott információs és támogató rendszereken.
Norman Lamb, brit szociális miniszter elmondta: "Az elmúlt tíz évben előrehaladást értünk el az öngyilkossági ráta csökkentése terén, de még így is kétóránként vet valaki önkezével véget az életének Angliában. A további csökkenést a támogatási rendszer javításával szeretnénk elérni."
"Mint minden stratégia esetében az igazi értéke a bevezetését követően mutatkozik meg. A kutatási alap elengedhetetlen. A szociális kiadások visszaszorítása idején azonban sürgetjük, hogy a kormány azokba a szolgálatokba fektessen be, melyekkel a célok megvalósíthatók. Ahogy új egészségügy miniszterünk is elismerte, az öngyilkosság megelőzése közügy, ezért minden minisztériumtól látnunk kellene az elkötelezettséget a rászorulók iránt" - mondta Paul Farmer, a Mind nevű mentálhigiénés alapítvány elnöke.