A jelenség hátterében az húzódhat meg, hogy ezek az emberek saját magukat háttérbe szorítják és azt szeretnék elérni, hogy mások jól érezzék magukat - akár úgy is, hogy lemondanak a saját jól-létükről.
"Aki meg akar felelni, az hajlamos akkor is enni, ha már nem éhes, különösen, ha úgy gondolja, hogy ezzel kellemesebbé, kényelmesebbé teheti a másik számára az együttlétet" - mondta Julie Exline, a clevelandi Case Western Egyetem pszichológusa. "Egy baráti vagy munkahelyi ebéd során mindenki érzékel bizonyos nyomást, hogy egyen, de a mindenkinek megfelelni akaró személyiségek érzékenyebben reagálhatnak erre."
A tanulmányhoz kapcsolódó kísérletben 100 egyetemista vett részt, akikkel egy személyiségtesztet töltettek ki. A tesztben többek között arra kérdeztek rá, mennyire igyekszik az illető megfelelni másoknak, mennyire koncentrál mások vágyainak kielégítésére vagy mennyire reagál érzékenyen a kritikára. A teszt kitöltése után az egyetemistákat egy beépített ember mellé ültették, majd megkínálták őket egy tál cukorkával. A beépített ember vett először, majd megkínálta az önkénteseket is. Azok, akik a tesztek alapján másoknak megfelelő személyiségűek voltak, minden esetben több cukorkát vettek el.
Exline szerint bár ez a kutatás kifejezetten az evésre vonatkozott, az élet más területeire is igaz lehet. Például a másoknak megfelelni akarók rosszul érezhetik magukat, ha jobb eredményeket érnek el másoknál az iskolai vizsgákon, a sportban vagy akár a párkapcsolatokban.