A pozitív gondolkodás előnyeiről szinte folyamatosan hallunk: milyen jót tesz az egészségünknek, az önbecsülésünknek, a párkapcsolatunknak, ha mindenben a jót próbáljuk látni. De mi a helyzet a negatív gondolkodással, beállítódással? Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy mire érdemes figyelni!
Ha túl nyugodtak, ellazultak és elégedettek vagyunk, akkor sokkal kevésbé leszünk motiváltak. A pozitív gondolkodás gyakran álmodozással, fantáziálással jár együtt, és emiatt gyakran épp a cselekvés vágya hiányzik. Ha azonban nemcsak a rózsás jövőt látjuk, hanem az oda vezető, gyakran rögös utat is el tudjuk képzelni, akkor képesek lehetünk arra, hogy a rejtett erőtartalékainkat is mozgósítsuk és pontos stratégiát dolgozzunk ki a céljaink elérése érdekében.
A pozitívan gondolkodó emberek gyakran szőrszálhasogatónak és kicsinyesnek tartják pesszimistább társaikat, ez pedig valójában azt jelenti, hogy ők jobban odafigyelnek a részletekre, és képesek rámutatni azokra a hibákra, amelyek felett mások könnyedén elsiklanak. A hibákat aztán ki is lehet javítani, ami fontos ahhoz, hogy a végeredmény minél közelebb legyen a tökéleteshez.
Az apró, gyakran gyanús részletek észrevevése az emberi kapcsolatok során is működik. Egy amerikai kutatópáros például megállapította, hogy a depresszióra hajlamos emberek érzékenyebben reagálnak a hamis érzelmekre, így nehezebb őket becsapni.
A negatív hozzáállás bizonyos helyzetekben (például egy munkahelyi megbeszélésen) hozzájárulhat ahhoz, hogy a legjobb megoldást találjuk meg egy problémára. A pozitív gondolkodás ugyanis gyakran azzal jár együtt, hogy túl könnyen rábólintunk valamire, vagy az első ötlettel egyetértünk, anélkül, hogy elemeznénk a helyzetet.
Ha időnként eszünkbe jut az, hogy mi minden mehet tönkre vagy hol jelentkezhetnek hibák, akkor hatékonyabban tudunk fellépni ezek ellen, vagyis nagyobb eséllyel előzhetjük meg, hogy valóban valami baj történjen. Ez hosszabb távon is előnyös lehet, hiszen egy pontosabb és jobban használható stratégia kidolgozására sarkall minket.