A pozitív gondolatok csökkentik a gyulladást

A csodálatos, szívet megdobogtató természeti tájaik vagy a lélegzetelállító művészeti alkotások felpörgetik és megerősítik a szervezetünk védekező rendszerét, így az hatékonyabban képes a gyulladások, fertőzések és krónikus betegségek ellen küzdeni.

A UC Berkeley kutatói szerint a pozitív érzelmek , különösen azok, amelyeket a természetet vagy egy művészeti alkotást csodálva, esetleg a spiritualitással és a hittel összefüggésben érzünk, szoros kapcsolatban állnak azokkal a citokinekkel, melyek az immunrendszerünk megfelelő működéséért is felelősek.

Az optimizmus és a boldogság nem üres szavak: ezek birtokában hosszabb lehet az életünk, jobban kezelhetjük a stresszes szituációkat, kisebb az esélyünk a szívproblémákra és a stressz hiánya miatti jobb immunrendszer miatt akár még az egyszerűbb betegségeket is könnyen félredobhatjuk. Hogyan érezzük jobban magunkat? „Úgy találtuk, hogy a pozitív érzelmek összefüggnek a vérben található, a jó egészséget jelző biomarkerekkel” – mondta Jennifer Stellar, a kutatás vezető szerzője. Az Emotion című szaklapban megjelent tanulmány az egyik első, mely az érzelmek szerepét vizsgálja az immunrendszerünk megfelelő működése szempontjából. „A csodálat, az áhitat, a lelkesedés hatására egészségesebb szintet érnek el a citokinek a szervezetünkben. Így tehát, ha olyan dolgokat teszünk, melyek ezekkel az érzelmekkel vannak összefüggésben, például sétálunk a természetben, megcsodálunk egy festményt vagy hagyjuk, hogy teljesen elvarázsoljon minket a zene, azzal valójában nagyon jót teszünk az egészségünknek és meghosszabbíthatjuk a saját életünket.”

A citokinek irányítják azokat a sejteket, melyek felveszik a harcot a fertőzéssekkel, a betegségekkel vagy a sérülésekből adódó traumákkal, de ha a citokinek szintje folyamatosan magas, az a gyengébb egészség egyik jele lehet. Ezt olyan súlyos, krónikus betegségekkel hozták már összefüggésbe, mint a diabétesz, az Alzheimer-kór, a szívbetegségek, az ízületi gyulladások vagy a depresszió.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A pozitív gondolatok csökkentik a gyulladást

A kutatás során két azonos, de egymástól független vizsgálatot is végeztek, melyekben önkéntesek vettek részt. A kísérlet során a résztvevőknek be kellett számolniuk egy napjukról, pontosabban arról, hogy mennyire volt részük aznak pozitív érzelmekben, például örömben, csodálatban, szeretetben, büszkeségben stb. Ezek után szövetmintát vettek tőlük. Úgy találták, hogy akik több pozitív érzelmet éltek át, azoknak a szervezetében alacsonyabb volt az Interleukin 6 nevű citokin szintje – ez az egyik jelzője a gyulladásoknak.

Arra azonban még nem jöttek rá a tudósok, hogy az alacsonyabb citokin-szint hatására több pozitív érzelmet vagyunk képesek érezni, vagy a pozitív érzelmek hatására csökken ezeknek a biomarkereknek a szintje – az összefüggés azonban egyértelmű.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.