Az Ausztrál Nemzeti Egyetem (ANU) kutatásai szerint mentális egészségügyi szempontból a munkanélküliségnél sokkal rosszabb az, ha az embernek rosszak a munkahelyi körülményei.
Rossz munkahelyi körülményeken a kutatók az elégtelen munkabiztonságot, a túlzott elvárásokat és az egyéni munkabeosztás hiányát értik. "Korábbi kutatások megmutatták, hogy a dolgozók mentális egészsége sokkal jobb, mint a munkanélkülieké, ez azonban, ahogy látjuk kissé árnyaltabb ennél: a rossz munkahelyi körülmények legalább annyira károsak, mint maga a munkanélküliség. A munkanélküliség elleni programok során az emberek gyakran olyan munkát kapnak, ami nem elégíti ki őket, így nem segíti elő mentális jólétüket sem" - nyilatkozta Dr. Liana Leach, az ANU Mentális Egészségügyi Központjának munkatársa.
A kutatócsoport tagjai 4000 Canberra és Queanbeyan környékén élő önkéntest kérdeztek ki munkahelyi körülményeikről és mentális egészségi állapotukról. Később Dr. Leach és Dr. Peter Butterworth további 7000 ausztrál körében végzett felmérése is megerősítette a feltevést, mely szerint a munkanélküliségből minőségi munkába állók mentális egészsége javul.
"Ez a pozitív oldal - ha az emberek olyan munkát végeznek, amit szeretnek és ahol jók a körülmények, csökken a depresszióra és szorongásra való hajlamuk. A másik oldalon azonban ott vannak a rossz munkakörülmények, amelyek sokat ronthatnak a mentális egészségügyi állapoton" - nyilatkozta Dr. Leach.