A hosszú távú elköteleződésen alapuló párkapcsolatok előnyösek a testi és lelki egészség szempontjából, ráadásul ennek az idővel egyenes arányban növekszik a mértéke.
A British Medical Journal egyik vezércikkében David és John Gallacher a Cardiff Egyetemről azt állítják, hogy a házas emberek általánosságban hosszabb ideig élnek. Az elkötelezett kapcsolatban élő nők lelkiállapota kielégítőbb, a férfiak pedig testileg egészségesebbek.
A férfiakra valószínűleg azért gyakorol pozitív hatást, mert a feleségük befolyásolja az életmódjukat, a nők pedig azért nyugodtabbak, mert nagyobb a hangsúly a kapcsolat fontosságán.
Az igaz szerelem útja azonban nem mindig mentes a bukkanóktól, ezzel mutattak rá a szerzők arra, hogy a kamaszkori fellángolások összefüggnek a depressziós tünetekkel.
Nem minden kapcsolat jó az embernek - teszik hozzá -, mivel bizonyított tény, hogy az egyedülállók jobb mentális egészségnek örvendenek, mint azok, akik feszültségekkel teli párkapcsolatban élnek. Megerősítették azt is, hogy szakítani nehéz, mert "kilépni a kapcsolatból szenvedéssel jár", a válás pedig megsemmisítő lehet.
Aki sűrűn váltogatja a partnereit, az szintén kockáztatja, hogy korábban hal meg. A lényeg az, hogy bár a kapcsolat zátonyra futása megviseli az egészséget, ettől még nem kell tartózkodni a kapcsolatteremtéstől.