Az emberek többsége személyiségbeli hasonlóságok, belső értékek és külső megjelenés alapján választ társat magának. A szakértők szerint azonban nem ezek a jellemzők tesznek működőképessé egy kapcsolatot, sokkal fontosabb a hasonló nyelvi stílus.
A Psychological Science című lapban megjelent új tanulmány során a beszéd közben használt úgynevezett "funkciószavakat" figyelték meg. Ezek elsősorban a személyes névmások, a névelők, az előtagok és a határozók használatára koncentráltak, azokra a nyelvi elemekre, amikre beszéd közben nem fordítunk túl nagy figyelmet - mondja James Pennebaker, a Texasi Egyetem austini tanszékvezetője.
Az első vizsgálat során a résztvevők négy perces "villámrandik" keretében ismerkedtek egymással. A kutatók megállapították, hogy mindenki többnyire olyan partnert választott, akinek a nyelvi stílusa nagyon hasonló volt a sajátjához. Pennebaker a kutatás eredményeit elemezve kijelentette, hogy a részvevők négyszer nagyobb eséllyel választottak hasonló nyelvhasználatú partnert.
A második vizsgálat a részvevők írásbeliségét figyelte meg online chatelés keretében. Az eredmények itt is hasonló mintát mutattak: akiknek az írásbeli stílusuk hasonló volt, azoknak a 80 százaléka később is találkozott, míg az eltérő nyelvhasználatú párok csupán 54 százaléka randizott a későbbiekben is.