Kérdőívük segítségével a kutatók több mint 154 ezer ember adatait vették fel összesen 147 országból 2017-ben. A résztvevőket minden esetben arról kérdezték, hogy milyen negatív és pozitív élményeket éltek át közvetlenül az interjút megelőző napon. Az így kapott eredményekből nem csupán arra derült fény, hogy az elmúlt esztendőben globális rekord született a negatív érzelmek előfordulása terén, de arra is, hogy eközben az örömre okot adó benyomások száma enyhén csökkent 2016-hoz képest.
Aggodalom és stressz
A felmérés során begyűjtött adatokból a Gallup létrehozott egy-egy indexet mind a pozitív, mind a negatív tapasztalatokra vonatkozóan úgy országonkénti bontásban, mint általában az egész világra alkalmazva. A skála maximális értékét 100-ban határozták meg. Összességében a Föld lakosságának negatív mutatója 30-on zárt, ami a legmagasabb érték, mióta a Gallup 2006-ban először lefolytatta azóta hagyományossá vált éves felmérését: első alkalommal 24-es indexet ért el az emberiség, míg például 2016-ban 28-ast. "Kollektíven nézve a világ stresszesebb, nyugtalanabb, szomorúbb, és több benne a fájdalom, mint bármikor korábban a vizsgált időszak során" - hangsúlyozta a megjelent tanulmányban Mohamed Younis, a vállalat szenior elemzője.
A legszomorúbbnak bizonyult országokat 2017-ben szinte kivétel nélkül háborúk vagy más csapások sújtották. Az évtized legmagasabb, 61-es negatív indexét például abban a Közép-afrikai Köztársaságban mérték tavaly, ahol a fegyveres csapatok között kiújult összecsapások miatt emberek ezrei voltak kénytelenek elmenekülni otthonukból. Hasonlóan rossz mutatók születtek továbbá Irakban (59), Dél-Szudánban (55), Csádban (54) és Sierra Leonéban (52). Eközben például az Egyesült Államok lakossága a globális átlagot kevéssel meghaladó 32-es indexet produkált, ami a negyedik legmagasabb a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországai körében.
A legboldogabb országok
Ami a pozitív érzelmeket illeti, a Föld népessége tavaly 69-es értéket ért el a 100-as skálán, ami némi visszaesést jelent a 2016-ban mért 70-hez, illetve a 2013 és 2015 között kimutatott 71-hez képest. Az országok listáját e tekintetben egy dél-amerikai állam, Paraguay vezeti 85 ponttal, majd holtversenyben az egyaránt 82-es értéket elérő Kolumbia, El Salvador és Guetamala áll a dobogó második fokán. A Gallup meglátása szerint a latin-amerikai dominancia hátterét részben az adja, hogy a régió kultúrájára általánosan jellemző a pozitív történéseket előtérbe helyező életszemlélet.
Összességében a megkérdezett felnőttek 40 százaléka számolt be aggódó vagy stresszes érzelmekről az interjút megelőző nap kapcsán, 31 százalékuk fizikai fájdalmat tapasztalt, 23 százalékuk szomorú volt, 20 százalékuk pedig dühöt érzett. Pozitív oldalról 70 százalékuk mondta, hogy élvezetes napja volt, sokat nevetett vagy mosolygott, kipihentnek és megbecsültnek érezte magát, illetve 46 százalékuk tanult valami érdekeset.
Forrás: livescience.com ; time.com