Ha zenét játszanak le a kórházban a betegeknek, könnyebben fognak lélegezni gép nélkül - állítja egy új tanulmány.
A Chocrane Könyvtár szakértői úgy találták, hogy ha zene szól a vér oxigénnel való ellátása közben, hatékonyabb eredményt várhatunk, mint csupán a gyógyszerektől. Az eredményt 200 intenzív osztályon kezelt beteg vizsgálata után mondták ki. A muzsika megnyugtatta őket, és könnyebben tudtak lélegezni is.
Az még nem egyértelmű, milyen típusú zene váltja ki ezt a hatást. A legtöbb esetben az orvosok Mozart szonátákat vagy más, könnyen hallgatható darabokat tettek be a betegnek. Előfordulhat azonban, hogy másoknak más műfaj tesz jót. A zene ugyanis pozitív érzéseket válthat ki, azonban ha rossz típust választunk, az csak a feszültséget növeli.
A kutatócsoport vezetője, Joke Bradt, a Drextel Egyetem munkatársa így vélekedik: "Azt javasoljuk, hogy az orvos konzultáljon egy zeneterápiás szakemberrel, mielőtt kiválasztja, mi lenne a megfelelő kezelés a betegnek." Előfordult, hogy a szakértő élőzenét játszott, amely segített a páciensnek, hogy légzésével felvegye a zene ritmusát. Azonban a felvételről játszott anyag is segíthet.
Dr. Wendy Magee zeneterápiás szakértő szerint ez egy olcsó, ugyanakkor rendkívül hatékony kiegészítő eszköz az orvosok kezében. Ő is egyetért abban, hogy nem mindegy, mit játszunk a betegnek. "Fontos, hogy megérezzük, mi az, ami mond neki valamit, és amit közel érez magához. A heavy metal például nem nyugtat meg, ugyanakkor lassítja a szívverést és a légzést."