Agyunk miatt nem tanulunk a hibáinkból?

Egyesek soha nem tanulnak a hibáikból. A kutatók most azt állítják, tudják az okát: az ugyanazt a hibát többször is elkövető emberek agya kevésbé aktív.

A University of London kutatói tesztekkel vizsgálták, hogy az önkéntesek odafigyelnek-e a visszajelzésekre, és megpróbálnak-e javítani teljesítményükön. Kiderült, hogy az eredmények között jelentős eltérések vannak.

A Joydeep Bhattacharya professzor vezetésével végzett kutatás azt próbálta kimutatni, mi az az agyban, ami meghatározza, hogy valaki "jó tanuló", vagy képtelen tanulni a saját hibáiból. A legújabb számában megjelent vizsgálatban 36 egészséges önkéntes agyhullámainak mintáit figyelték meg egyszerű időbecsléses feladatok végzése közben. A résztvevőknek egy 1,7 másodperces időtartamot kellett megbecsülniük, és a kutatók visszajelzést adtak nekik hibáikról. Ezután azt mérték az alanyokban, vajon beépítették-e a visszajelzést későbbi teljesítményük fejlesztése érdekében.

A jó tanulók, akik sikeresen beépítették a visszajelzéseket, fokozott, közel 200 ezredmásodperces agyi választ adtak a teljesítményükről kapott visszajelzés a képernyőn való megtekintése után. Ez az agyi válasz gyengébbnek mutatkozott a rossz tanulókban, akik nem tanulták meg a feladatot, és akik alacsonyabb reakciót mutattak teljesítménybeli hibáikra. A kutatók ráadásul azt is kimutatták, hogy a jó tanulókban fokozott kommunikáció figyelhető meg a teljesítmény mérésével és bizonyos motoros folyamatokkal összefüggő agyi területek között.

Caroline Di Bernardi Luft, a tanulmány egyik szerzője elmondta, hogy a jó tanulók a visszajelzést nem csak korábbi teljesítményük ellenőrzésére használták fel, hanem arra is, hogy ennek megfelelően módosítsák következő teljesítményüket.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.