Az ideális napi rutin

A reggeli kávézástól az esti tévézésig számos tevékenységet végzünk különösebb átgondoltság nélkül. Pedig az apróságnak tűnő feladatok között is akad, amelyet jobb tudatosan megtervezni.

Nem kell olyan gyakran zuhanyozni!

A túlzottan gyakori zuhanyzás bőrproblémákat és hajszárazságot okozhat. Ennek hátterében az áll, hogy a különböző szennyeződések mellett a tisztálkodás során rengeteg természetesen is előforduló, hasznos baktériumot és olajos anyagot is lemosunk magunkról, pedig ezek hozzájárulnak a bőr és a hajkorona egészségesen tartásához. Amikor tehát megtervezzük a napjainkat, két dolgot is figyelembe kell venni: bőrünk és fejbőrünk átlagos szárazságát, valamint hajunk textúráját. Ha ugyanis ezek sem túl zsírosak, sem túl szárazak, akkor elegendő lehet hetente egy-két alkalommal zuhanyoznunk. Ritkábban kell mosni továbbá a göndör és a vastag szálú hajat is, mivel a durva szálak lassítják a hajgyökerekből származó olajok terjedését a hajtincsek vége felé.

Ne kezdjük kávéval a napot!

Mennyit kávét ihatunk meg egy nap probléma nélkül? Részletek itt.

Reggelente számos természetes folyamat beindul a testünkben. Ezek egyike, hogy a szervezet elkezd kortizol hormont, egyfajta "természetes koffeint" termelni. A legtöbb ember kortizolszintje 8 és 9 óra között éri el reggeli csúcsát, mivel viszont a koffein tompítja a hormon hatását, ébredés után érdemes kávé nélkül kitartani legalább egy órán át.

Irány a szabadba!

Kutatások igazolják, hogy az üres hassal, kora reggel végzett edzés felgyorsítja a fogyást, a testet pedig egész napos zsírégetésre sarkallja. Ezen felül a korai testmozgásnak köszönhetően több napfényhez is juthatunk, ami kulcsfontosságú a test belső cirkadián ritmusának beállításához. Egy korábbi tanulmány szerint akik ébredés után két órán belül kimennek a természetes fényre, karcsúbbak, és jobban kordában tudják tartani a testsúlyukat, mint a többi ember, függetlenül attól, hogy esznek-e később a nap folyamán.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Bármilyen edzésforma egészséges módja a nap indításának, a legtöbb előnnyel ugyanakkor mind a test, mind az agy számára az aerob és a kardioedzés jár. A futás és az úszás is rengeteget javít a hangulatunkon: segít kitisztítani a gondolatainkat, egyben megvéd a korral járó kognitív problémák egyes formáitól. Ezen felül erősítik a szívet és a tüdőt, valamint feszesebbé formálják az izmokat.

Nem érdemes rögtön ébredés után máris meginni az első kávét
Nem érdemes rögtön ébredés után máris meginni az első kávét

Teljes értékű reggeli vagy üres gyomor?

Az egészséges reggelinek három hozzávalót mindenképpen tartalmaznia kell: fehérjét, rostot és egészséges zsírsavakat. Ennek jegyében érdemes rendszeresen tojást fogyasztani, továbbá avokádót, dióféléket, illetve a cukortartalomra is odafigyelve olykor némi görög joghurtot. Ezek mindegyike feltölt energiával, támogatja az emésztést, egyben erősíti az izomzatot.

Vannak azonban, akik számára az a verzió ideális, ha egyáltalán nem reggeliznek. Ha ugyanis fogyni szeretnénk, de egyetlen diéta sem segít, akkor érdemes kipróbálni az időszakos böjtölést. Ennek legnépszerűbb formája, ha 16 órán át nem eszünk semmit, majd egy 8 órás periódus alatt vesszük magunkhoz az összes szükséges táplálékot. A legtöbben étkezéseiket dél és este nyolc óra közé időzítik, ami természetesen azzal jár, hogy teljes egészében kihagyják a reggelit. Tanulmányok igazolják , hogy ez a típusú diéta ugyanúgy hasznos lehet a fogyásban, mint a hagyományos étrendek.

Egészségesen az irodában

A munkahelyi dolgozók jelentős része a nap egészét asztal mellett ülve tölti, ami persze számos egészségügyi kockázatot magában hordoz az izomfájdalmaktól kezdve a gyenge vérkeringésen át az elhízásig. Éppen ezért nagyon fontos, hogy helyes testtartással ülve dolgozzunk az irodában. Annak érdekében, hogy könnyen megtaláljuk a számunkra legmegfelelőbb pozitúrát, végezzük el az alábbi gyakorlatot: üljünk be teljesen a szék végébe, majd engedjük el magunkat. Ezután egyenesedjünk ki amennyire csak tudunk, majd lazítsunk a tartásunkon nagyjából 10 százalékkal. Ezzel megtaláljuk a számunkra ideális testtartást.

Nem elég azonban helyesen ülni, legalább óránként egyszer fel is kell kelni rövid időre. Egy 2015-ös amerikai kutatás szerint ugyanis akik óránként legalább két percet mozognak a munkahelyükön, harmadával kisebb eséllyel halnak meg az átlagosnál korábban.

A megfelelő folyadékpótlás titka

Testünk 60 százaléka víz, ha pedig nem pótoljuk megfelelően a nap során elvesztett mennyiséget, akkor ez fejfájáshoz, fáradtsághoz és akár túlevéshez is vezethet. Dacára azonban a népszerű elképzelésnek, nem kell mindennap pontosan nyolc pohár vizet meginnunk. Napi szükségletünk ugyanis számos tényezőtől függ a testmozgástól kezdve a kinti időjárásig. Bizonyos ételek ráadásul remek folyadékforrások is: a karfiol, a padlizsán, a paprika és a spenót több mint 90 százaléka víz, de a répa, a zöldborsó és a burgonya is közel 80 százalékot tartalmaz.

A jó vacsora olyan, mint a jó reggeli

Akárcsak a reggeli esetében, a vacsoránál is az a cél, hogy feltöltse a tápanyagraktárakat, nem pedig, hogy lelassítson. Érdemes tehát kerülni a magas szénhidráttartalmú ételeket: helyette együnk inkább fehérjékben, rostokban, teljes kiőrlésű magvakban és egészséges zsírokban gazdag fogásokat. Remek választás a tojás, a sovány húsok, a babfélék és a csicseriborsó, akárcsak a rizs és a quinoa. A lazac, az avokádó és az olívaolaj pedig gazdag egészséges zsírsavakban.

Tartsunk szünetet a monitor előtt!

A szemek megerőltetése szemszárazsághoz , -viszketéshez, -irritációhoz és homályos látáshoz vezethet. Ennek kivédése érdekében szükséges, hogy eleget igyunk és pislogjunk, a számítógép kijelzőjét pedig állítsuk be olyan módon, hogy éppen ideális mértékű fényerőt sugározzon. Érdemes kipróbálni a 20-20-20 szabályt is: minden 20 percben nézzünk 20 másodpercen át legalább 20 láb (azaz 6 méter) távolságra. Ezzel ugyanis pihentethetjük a szemünket.

Készüljünk nassolnivalóval!

A délutánonként fellépő éhség csillapítására nem szerencsés az automaták kínálatából választani harapnivalót, helyette inkább fogyasszunk otthon előre elkészített finomságokat. A szeletelt alma, a diófélék, a répa egy kis hummusszal, esetleg egy pohár görög joghurt egyaránt ízletes és tápláló fogás lehet a vacsora felé vezető úton. Fontos továbbá megemlíteni, hogy míg a nemkívánatos édességek szinte hemzsegnek a boltok polcain, egészséges nassolnivalókat nem mindenhol lehet kapni. Éppen ezért legbiztosabb, ha mindig előre készülünk, és viszünk magunkkal valamit.

Az éttermi fogások harmadát vigyük haza!

Sokan szeretnek étteremben ebédelni vagy vacsorázni, ami számos szempontból praktikus döntés lehet, akad azonban árnyoldala is. Így például érdemes megemlíteni, hogy egy amerikai kutatás szerint az 1970-es évek óta 38 százalékkal gyarapodott a felszolgált ételek adagja, ahogy a tányérok és a poharak is nagyobbak lettek az éttermekben. Éppen ezért érdemes már előre elhatározni, hogy megrendelt ételünk egyharmadát meghagyjuk, majd becsomagoltatva hazavisszük.

Nem kell televízió a lefekvéshez

A különböző elektronikai eszközök kijelzőjéből érkező kék fény hátráltatja a szervezet melatonintermelését , márpedig ez a hormon szükséges ahhoz, hogy testünk felkészüljön az alvásra. Nem szerencsés tehát, ha lefekvés előtt még a televíziót bámuljuk vagy éppen a világhálón szörfölünk. A szakértők azt javasolják, hogy az elalvást megelőző fél órában már ne nézzünk semmilyen kijelzőt.

A takarítás az ágyra is ráfér

Ágyunk baktériumok és gombák otthonává válhat alig egy hét alatt. Az izzadság, az állati eredetű szőr, a növényi pollen, az olajos és zsíros anyagok, a por, valamint a poratka ürüléke egyaránt elegendő ahhoz, hogy még a jó egészségi állapotban lévő embereket is megbetegítse, nem beszélve az allergiásokról. Éppen ezért érdemes legalább hetente egyszer kimosni az ágyneműnket.

Forrás: businessinsider.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra