Kutatók azt találták, hogy a magasabb oxitocinszinttel rendezők mégsem olyan naiv emberek. Ez a hormon sokkal bizakodóbbá, de nem hiszékennyé tesz.
Az oxitocin - egy természetes előfordulású hormon, mely az agyi neuronok közvetítőjeként funkcionál - fontos szerepet játszik a szociális viselkedésben. A hormon megnövekedett szintje kapcsolatban áll a jobb anya-baba kötődéssel és a nagyobb mértékű teljes törődéssel, a nagylelkűséggel és bizalommal, de nem tudták, hogy a kiemelt bizalom kiválasztott-e.
A belga tanulmányban a részvevőknek vagy placebo vagy oxitocin tartalmú orrspray-t adtak, és egy, bizalmat kívánó játékra kérték fel őket. A játékban egy bizonyos mennyiségű pénzt kaptak, melyet megoszthattak egy partnerrel. Minden összeg, amit megosztottak valakivel, megduplázódott, de ezután a partnernek el kellett döntenie, hogy mit kezdjen a pénzzel: megtartja, vagy megfelezi a pénzt azzal, akitől kapta.
A résztvevőket összepárosították a számítógéppel és virtuális partnerekkel, néhány megbízhatónak tűnőt (akik megosztották a pénzt) és néhány nem megbízhatót (akik hajlamosak voltak az összes pénzt maguknak megtartani).
Az oxitocint kapott résztvevőket a placebot kapottakkal összehasonlítva azt az eredményt kapták, hogy az oxitocint kapott résztvevők hajlamosabbak voltak pénzt ajánlani a számítógépnek és a megbízható partnereknek. Azonban az oxitocinos csoport sem volt hajlamosabb a pénzt egy látszólag megbízhatatlan személlyel megosztani.
Az eredmények azt mutatják, hogy az oxitocin bizonyos szituációkban hiszékenyebbé teheti az embereket.
"Az oxitocin nem a mágikus hiszékenység-bájital, amit a hírekben vagy az interneten állítanak, illetve amit befolyásos kutatók állítnak" - foglalta össze Moira Mikolajczak vezető kutató a Pszichológiai Tudományos Egyesület sajtóközleményében.
A tanulmány a Psychological Science folyóiratban jelent meg.