Befolyásolják a szavak, hogy mit érzünk

Az általunk használt nyelv segít, hogy kifejezzük az érzelmeinket, de lehetséges, hogy ez a nyelv az érzelmeinket is befolyásolja, vagyis hogy mit és hogyan érzünk?

A legutóbbi számában megjelent két tanulmány is a nyelv és az érzelmek közötti kölcsönhatással foglalkozik.

Érzelmeink szavakba öntése akár terápiás módszer is lehet. Katharina Kircanski és kollégái a Kalifornia Egyetemtől ugyanis felfedezték, hogy a verbális kifejezés még a negatív élményeket is képesek befolyásolni. Kísérletükben arachnofóbiás, azaz pókiszonyos résztvevőket kértek fel arra, hogy mindennap próbáljanak meg közeledni egy pókhoz. A résztvevők egyik csoportjának eközben azt az utasítást adták,hogy a félelmeiket és a negatív érzéseiket fogalmazzák meg szavakkal, miközben a pók felé közelednek. A másik csoportot azonban arra kérték, hogy érzelmileg semleges szavakat használjanak. A harmadik csoportnak a pókoktól független témákról kellett beszélniük, a negyedik csoport pedig semmilyen utasítást sem kapott.

Az eredményekből kiderült, hogy az első csoport stratégiája vált be a legjobban, ugyanis azok tudták a legjobban csökkenteni a félelmüket, akik képesek voltak szavakba foglalni a negatív érzéseiket. Sőt ez a csoport tudta a legjobban megközelíteni a pókot is. A kutatók szerint ezért még akkor is segíthet megbirkózni az érzelmeinkkel a beszéd, ha negatív dolgokról van szó.

Az Alabama Egyetem kutatói szerint az egyes eseményekről szerzett emlékeink is befolyásolják a nyelvet, amit használunk. Amikor ugyanis egy múltbeli eseményről beszélünk (angolul), az eseményt folyamatos, vagy befejezett állapotként írjuk le. Ezeknek a különböző használata ugyanakkor arra is hatással van, ahogy a jelenben érezzük magunkat. Will Har, az egyetem kutatója ezt négy kísérlettel bizonyította. Az eredményeik arra utaltak, hogy ha valamilyen negatív eseményről úgy beszélünk, hogy az már lezárult, a hangulatunk is jobb lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

Sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén több gomolyfelhővel. Ez utóbbiakból délután néhol a Nyugat-Dunántúlon zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra