A televízió kikapcsolásával nem csupán kénytelenek vagyunk felállni a kanapéról, de az addig képernyőbámulásra fordított időt sokkal jobban is fel tudjuk használni. Milyen ellenérvek sorakoztathatók fel vele szemben? Mit nyerünk, ha inkább kikapcsoljuk?
1. A tévé "zabálja" a szabadidőt
Ha napi négy óra tévénézéssel számolunk, az heti átlagban 28 óra plusz szabadidőt jelenthet. Helyette mozgással, főzéssel, kreatív elfoglaltságokkal, sőt családunkkal is kikapcsolódhatunk. Íme egy remek alternatíva ahelyett a válasz helyett, hogy "sajnos, nincs időm".
2. A tévé stresszel.
A munkából hazaérve az az első dolgunk, hogy a tévé távirányítójához nyúljunk? Így, szusszanás nélkül nem marad időnk és lehetőségünk átgondolni az aznap történteket, azaz kicsit kikapcsolódni, őszintén figyelni magunkra, illetve a többiekre magunk körül. A képernyőn látottak ráadásul cseppet sem megnyugtatóak, azaz egyik stresszes élethelyzetből a másikba esünk. A TV pusztán átmeneti nyugalmat ígér, ilyenkor azonban sem elménk, sem agyunk nem pihen.
3. A tévé előtt elhízunk.
Valljuk csak be: gyakran megesik, hogy a tévé előtt nassolunk! Ilyenkor pusztán üres kalóriákat halmozunk, ha pedig rendes étkezésünket is a televíziót bámulva töltjük el, elvonjuk a figyelmünket a táplálkozásról. Ilyenkor az elhízáskutatók szerint sokkal inkább hajlamosak vagyunk a túlevésre.
4. A tévé függővé tesz.
Amikor azt vesszük észre, hogy a tévét pusztán arra használjuk, hogy kikapcsolódjunk, lenyugodjunk, és kifejezetten a műsorokhoz igazítjuk életünket, felidegesítjük magunkat, ha lecsúszunk egy epizódról vagy híradóról, akkor már beszélhetünk függőségről. Csupán tudatos munkával szoktathatjuk le róla magunkat.
5. A tévé pénzbe kerül.
A televízió előfizetése alaphangon is minimum 4-5000 Ft-ba kerül havonta. Gondolkozzunk el, mi másra tudnánk ezt költeni éves viszonylatban? A tévéellenzők azonnal rávágják, hogy inkább szerezzünk be egy akváriumot: a halak nézegetése és gondozása ugyanis nemcsak a vérnyomást csökkenti, de a kutatások azt is kimutatták, hogy olyan betegségek megelőzésében is segítségünkre lehet, mint a hiperaktivitás vagy az Alzheimer-kór.