Büntetéssel javítható a teljesítmény?

A Nottinghami Egyetem kutatói szerint büntetéssel ugyanolyan hatékonyan javítható a teljesítmény, mint jutalmazással.

Az egyetem pszichológia tanszékének kutatói a legújabb számában közzétett tanulmányukban arról számoltak be, hogy a büntetés hasonló teljesítményfokozóként szolgálhat, mint a pénzjutalom.

A kutatás vezetője, dr. Marios Philiastides elmondta, hogy a kutatás olyan fontos új információkkal szolgál, amelyek új módszerek kifejlesztéséhez vezethetnek az idegi fejlődési rendellenességek, köztük az autizmus , a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar vagy a személyiségzavarok diagnosztizálásában, amelyek során a döntéshozási folyamatok károsodnak.

A kísérlet során a kutatók arra kérték a résztvevőket, hogy végezzenek el egy egyszerű észlelési feladatot: ítéljék meg, hogy egy esős ablak mögött látható elmosódott alakzat ember, vagy valami más. A hibás döntéseket pénzbüntetéssel büntették. Ezzel párhuzamosan EEG-vizsgálattal a résztvevők agyi aktivitását is mérték a különböző mértékű pénzbüntetésekre adott válaszok alatt.

Kiderült, hogy az alanyok teljesítménye a büntetés mértékével együtt szisztematikusan javult, ami arra utal, hogy a büntetés a pénzjutalomhoz hasonló módon teljesítményfokozóként hat. Idegi szinten a kutatók azt tapasztalták, hogy több és jellegzetes agyi aktivitásokat váltott ki a büntetés, amelyek az agy különböző területein oszlottak meg. Ami a leglényegesebb, hogy ezeknek az aktivitásoknak az időzítése azt támasztotta alá, hogy a büntetés nem azt befolyásolja, ahogyan az agy a szenzoros bizonyítékokat feldolgozza, hanem az agy azon döntéshozási részére gyakorol hatást, amely a szenzoros információ dekódolásáért felelős a döntéshozási folyamat későbbi részében.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Végül az is kiderült a kutatásból, hogy a legnagyobb teljesítményjavulást mutató résztvevőknél tapasztalták a legnagyobb változásokat is agyi aktivitásukban. Ez jelentős eredmény, aminek segítségével alaposabban tanulmányozhatják majd az egyének és a személyiségjegyeik közötti különbségeket, és így meghatározhatják, miért reagálnak egyesek jobban a jutalmazásra és a büntetésre, mint mások.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.