Egye magát jókedvűre! (2)

Egyre több tudományos kutatás születik azzal kapcsolatban, hogy kedélyállapotunk szempontjából egyáltalán nem mindegy, mit eszünk: a gyorséttermi ételek különösen negatívan hatnak a hangulatunkra, akár depressziót is okozhatnak!

Anu Ruusunen, a Kelet-Finnországi Egyetem szakembere idén szeptemberben éppen erről a témáról készítette doktori értekezését, melynek során kimutatta, hogy azok az egyének, akik zöldségből, bogyókból, gyümölcsből, teljes kiőrlés gabonából, halból, baromfiból és alacsony zsírtartalmú sajtból álló étrendet fogyasztottak, jóval kisebb arányban mutatták a depresszió tüneteit, mint azok, akik rendszeresen egészségtelen ételeket - többek között kolbászt, hot dogot, cukros édességeket, feldolgozott élelmiszereket és különféle nassolnivalókat - ettek.

Kutatása eredményei egybe csengenek egy másik vizsgálat kimutatásaival, amely még 2012 májusában jelent meg a című lapban, és amely arra hívta fel a figyelmet, hogy azoknál, akik gyakran ettek gyorséttermi ételeket, 51 százalékkal nagyobb arányban jelentkeztek a depresszió tüneteit.

A gyorséttermi koszt nem csak hangulatunkra, de egészségünkre is negatív hatással van. Részletekért kattintson ! Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy bár ezek a kutatások valóban összefüggést mutatnak ki az egészségtelen ételek és a depresszió között, egyértelmű ok-okozati kapcsolat nem állapítható meg a két dolog között, így például az is lehetséges, hogy akik hajlamosabbak a depresszióra , azok eleve szívesebben esznek egészségtelen, gyorséttermi ételeket, mint azok, akik jól érzik magukat a bőrükben.

Egy viszont biztos, egyes élelmiszertípusok képesek pozitív hatással lenni a hangulatunkra, így aki ezeket fogyasztja, csak jól járhat. Számos tanulmány számolt be már arról, hogy a B-vitamin távol tartja a depressziót és az egyéb mentális betegségeket, ezért együnk minél több spenótot, halat, babot és sovány szárnyast. Egy másik fontos vitamin a D-vitamin, ami szintén képes csökkenteni a depresszió mértékét. Ezt a vitamint többnyire a napsugarakból nyerjük, ám mivel sokan nem töltenek elég időt a napon, illetve akkor is naptejjel védik magukat, így a káros sugarak mellett a hasznosak sem jutnak el a szervezetükbe, ezt a vitamint érdemes étrend-kiegészítő formájában is szedni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Jókedvűre ehetjük magunkat

Együnk minél több magvat is, ezek ugyanis sok magnéziumot tartalmaznak, aminek a szerotonin-termelésben van jelentős szerepe, a szerotonin pedig a jó kedvünkhöz nélkülözhetetlen. Ha tehát nassolni támad kedvünk, fogyasszunk bátran kesudiót, mandulát vagy mogyorót.

De az édességet sem kell teljes mértékben megvonni magunktól, a csokoládé például - főleg ha az étcsokoládé mellett döntünk - szintén javíthat a kedélyállapotunkon. Ha nem az agyoncukrozott, töltelékes változatokat esszük, akkor a csokoládéban található feniletilamin serkentőleg hat az agyunkra, és hangulatunkon is sokat javít.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.